Dünya
  • 30.8.2017 00:19

İngiltere'den flaş Arakan çağrısı

Körfezin para babası sözde Müslüman ülkeler Arakan'dakmi müslümanlara yapılan korkunç katliam karşısında kıllarını oynatmazken, beklenmedik bir ülkeden beklenmedik bir çağrı geldi.

İngiltere, Arakan'da yaşananları görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşananları görüşmek için toplantı çağrısı yaptıklarını belirtti.

​Rycroft, "İngiltere, Myanmar'daki durumu yarın görüşmek için BMGK'ya talepte bulundu. Arakan'da uzun süredir devam eden sorunların ele alınması gerekiyor. Tüm taraflara itidal çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Konsey'in konuyu yarın görüşmesi bekleniyor ancak BMGK Başkanlığı'ndan henüz toplantıya ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de dün yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Arakan eyaletinde "güvenlik operasyonu" sırasında sivillerin öldürülmesinden derin endişe duyduğunu açıklamıştı.

 25 Ağustos'ta polis kontrol noktalarına yapılan saldırının ardından Myanmar güvenlik güçlerinin düzenlediği geniş çaplı operasyonlarda çok sayıda sivilin hayatını kaybetmiş, birçok kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Arakan'dan bugün gelen görüntülerde, katliamın boyutları gözler önüne serildi.

Güncellenme Tarihi : 30.8.2017 00:05

İLGİLİ HABERLER