Asayiş
  • 30.10.2016 13:42

IŞİD tünelleri böyle kazıyormuş!

Musul Operasyonu sürürken DEAŞ'ın hava saldırılarından korunmak için yerleşim birimlerinin altında metrelerce uzunluktaki tünelleri açmada kullanıldığı makine ele geçirildi. DEAŞ koalisyon uçuklarının hava saldırılarından korunmak ve görüntü alınmasını engellemek için petrol kuyularını ateşe vermeye devam ederken, Irak Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak ilk kez 3 ay önce DEAŞ'tan geri alanın Geyara Havaalanı’na indi.

DEAŞ'IN TÜNEL KAZMA MAKİNESİ

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin karadan Kaolisyon güçlerinin havadan yürüttüğü Musul Operasyonu sürerken, bu kapsamda DEAŞ'ın geri alınan yerleşim birimlerinde evlere gizlenen tank ve toplar ve DEAŞ'ın tünel kazmada kullandığı makineler ele geçirildi. Musul’un kuzeyinde Peşmergenin IŞİD’ten temizlediği bir köyde tünel kazma manikası ele geçirilirken, su motoru kullanılarak hazırlanan kızaklı tünel kazma makinesi ile yerin altında metrelerce uzunlukta tünel kazıldığı belirtildi.

PETROL KUYULARINI YAKMAYA DEVAM EDİYORLAR

Musul’un çevresindeki köy ve ilçelerden bazılarının Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından alınmasından sonra Musul’a sıkışan DEAŞ'ın daha önce kazdığı hendekleri doldurduğu ham petrolü ve petrol kuyularını ateşe vermeye devam ettiği belirtildi. Bölgeden gelen görüntülere göre, DEAŞ'ın özellikle güneyden Geyara ve Güver cephesinden ilerlemeye çalışan Irak ordusuna karşı havadan görüntü alınmasını engellemek ve savaş uçaklarından korunmak için ateşe verdiği petrol kuyuları ve hendeklerden yükselen dumanların gökyüzünde kara bulutlar oluşturduğu gözlendi.

Güncellenme Tarihi : 30.10.2016 13:29

İLGİLİ HABERLER