Gündem
  • 20.11.2023 10:51

İsrail eski Savunma Bakanı Lieberman : Kuzeyi kaybettik, 383 askeri aracın 239'u vuruldu

'Kuzey'i Kaybettik' – İsrail'in Gazze'deki Askeri Yenilgisinin Hesabı

Sert tavrına, sert diline ve siyah kıyafetlerine rağmen İsrail için savaş pek iyi gitmiyor.

“Savaş kabinesi kuzeyi kaybetti.” Bu, eski İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın Cumartesi günü attığı kısa bir tweet'ti.

Lieberman'ın sözleri çok fazla açıklamaya gerek duymuyor çünkü İsrail şu anda Filistinlilere, aslında Arap ordularına karşı daha önceki tüm savaşlarında en büyük askeri yenilgilerinden biriyle karşı karşıya. 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz'ın sert tavrına, sert diline ve siyah kıyafetlerine rağmen İsrail için savaş pek iyi gitmiyor. 

Önceki duyuru, Ebu Ubeida'nın 160'tan fazla askeri aracın (tanklar, askeri buldozerler, zırhlı kişisel taşıyıcılar vb. dahil) imha edildiğini açıkladığı 12 Kasım'da yapılmıştı. 

Direniş'in öldürülen veya yaralanan tüm İsrail askerlerini takip edemediği anlaşılır, ancak "doğrudan isabet" olarak değerlendirdiği olayların belgelenmiş görüntülerine dayanarak tahminde bulunabiliyor.

İsrail Sayılarla Oynuyor

Cumartesi günü İsrail, altı subay ve askerin daha öldürüldüğünü, sekizinin de ciddi şekilde yaralandığını itiraf etti.

İsrail her zaman askeri kayıplarını gizlemenin yollarını bulurken, sivillerin kayıplarını da abartıyor. 

Bunun mükemmel bir örneği, İsrail'in 1.400'den fazla sivilin öldürüldüğünü iddia ettiği, ancak askeri ve sivil kayıpları arasındaki oranın yavaş yavaş değiştiği 7 Ekim olaylarıydı. 

Daha sonra ordu, sınır polisi, istihbarat memurları ve silahlı yerleşim muhafızları arasında ayrım yaparak daha fazla kategori oluşturuldu.

Dahası, o günkü toplam ölü sayısını 200'e düşürdü ve bunların Filistinli savaşçıların yanmış kalıntıları olduğunu iddia etti. 

Bu durum, İsrail bombardımanında, özellikle de Kassam savaşçıları ile İsrail'in kendi sivilleri ve yerleşimcileri arasında ayrım yapmayan Apache helikopterleri tarafından, İsrail'in kendi sivil kayıplarından ne kadarının öldürüldüğüne dair daha fazla soruyu gündeme getirdi. 

Kara Operasyonu Ters Gitti 

İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki kara savaşının şu nedenlerden dolayı kötü gittiği aşikardı: 

Direniş tarafından, özellikle Yassin 105 anti-topçu füzeleri ve diğer doğaçlama RPG'ler kullanılarak doğrudan vuruşlarda havaya uçurulan veya hasar gören sayısız İsrail tankının belgelenmiş kanıtı.

İsrail ordusunun Gazze'de kalıcı ve savunulabilir askeri üsler kuramaması. 

Çatışmaların ilerleyişi hakkında İsrail'in resmi raporlarının tamamen inandırıcı olmaması ve kayda değer bir başarıyı belgeleyememesi.

İsrail askeri sözcülerinin dünya kamuoyunu bebek bezleri ve dizüstü bilgisayarların Hamas'ın hastaneleri askeri amaçlarla kullandığının kanıtı olduğuna ikna etmeye çalıştığı El Şifa ve diğer hastanelerdeki acıklı gösteri. 

İsrail ordusunun, kuzeyde gerçek bir ilerleme kaydedilmemiş olmasına rağmen, İsrail'in kara operasyonlarını Gazze'nin güneyine taşıyacağını açıklaması. 

Matematik Yapmak

Abu Ubeida'nın rakamlarına dönelim.. 

El Cezire'nin analiz ettiği uydu görüntülerine göre, 27 Ekim'de başlayan kara operasyonuyla birlikte 383 askeri araç Gazze'ye girdi. 

El Cezire analiz birimine göre bu askeri araçlardan 88'i 1-10 Kasım tarihleri ​​arasında 'ortadan kaybolmuştu'.

8 Kasım'da Ebu Ubeida, 136 askeri aracın tamamen veya kısmen imha edildiğini açıklamıştı. Ancak Direniş'in sözcüsü Gazze Şeridi'nin sadece kuzey kısımlarını değil tamamını kastediyordu. 

Ve o zamandan bu yana onlarca zırhlı araç daha imha edildi. 

12 Kasım'da Abu Ubeida, kara operasyonunun başlangıcından bu yana Filistin Direnişi tarafından tamamen veya kısmen imha edilen araç sayısının 160'tan fazla olduğunu açıkladı.

El Kassam, 17 Kasım'da açıklanan 62 askeri aracın yanı sıra, yalnızca 18 Kasım Cumartesi günü 17 askeri aracı daha imha ettiğini söyledi.

Basit bir matematik eklemesi daha fazla netlik sağlayabilir: 

 160 + 62 + 17 = 239

383 (uydu görüntülerine göre Gazze'ye giren askeri araçların orijinal sayısı) – 239 = 144 kaldı

Güncellenme Tarihi : 20.11.2023 10:58

İLGİLİ HABERLER