Gündem
  • 3.12.2023 21:32

İsrail Rektör Profesör Sufyan Tayeh'i öldürdü, Türk rektörler ayaklandı

Prof. Dr. Sufyan Tayeh, İsrail saldırısında hayatını kaybetti

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya beldesine düzenlediği saldırıda Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh ile bazı aile fertleri hayatlarını kaybetti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının Cibaliya'nın El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda Tayeh'in evi hedef alındı.

Saldırıda, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Tayeh, büyük oğlu Sufyan ve bazı aile fertleri hayatlarını kaybetti.

- Prof. Dr. Sufyan Tayeh kimdir?

Filistinli fizik profesörü Sufyan Tayeh, hem akademik hem de mesleki alanda Gazze Şeridi'nin önde gelen başarılı doktorları arasında yer alıyordu.

Teorik fizik ve uygulamalı matematik alanında profesörlüğe sahip olan Tayeh, 2021'de dünya genelindeki araştırmacılar arasında ilk yüzde 2'lik dilime girmişti.

Filistin'de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Fiziksel, Astrofizik ve Uzay Bilimleri Kürsüsü sahibi olarak atanan Prof. Dr. Tayeh, "Genç Arap Bilim Adamları" Abdulhamid Şuman ödülünü kazanmıştı.

Türkiye'deki rektörlerden Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Tayeh'in öldürülmesine tepki
Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Tayeh'in ailesiyle birlikte İsrail tarafından öldürülmesi sonrasında Türkiye'deki rektörler ortak açıklama ile İsrail'e tepki gösterdi.

Türkiye'deki rektörler, İsrail'in Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh ve ailesini öldürmesinin ardından ortak yazılı açıklama yaptı.

İsrail'in 7 Ekim'den beri devam eden saldırılarına tepki gösterilen açıklamada, "Bizler Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Üniversitelerin Rektörleri olarak; 24 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes ve esir takası anlaşmasından sonra, acımasız, vahşi, insanlık dışı saldırılarına tekrar başlayan İsrail'in, dünyanın göz önünde sürdürdüğü büyük soykırımı kınıyoruz" denildi.

İsrail'in Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh'in evini hedef aldığı saldırıda ailenin katledildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bir haftalık insani aranın ardından; gelecek adına bir umut ve hayata tutunma mücadelesi veren, pek çoğu savunmasız masum bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanların zor koşullarda yaşadığı, işgal altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Cibaliye Mülteci Kampının, 2 Aralık tarihinde bombalanması sonucu yüzden fazla masum Filistinli kardeşimiz şehit edilmiştir. Aynı saatlerde, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh, çocukları ve aile yakınlarıyla birlikte, İsrail savaş uçaklarının Cibaliye'nin El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda, bizzat evi hedef alınarak şehit edilmiştir."

'BU TERÖR SALDIRILARINA DESTEK VERENLERİ KINIYORUZ'

Tüm ülkelere katliama sessiz kalmama çağrısında bulunan rektörler, "7 Ekim 2023 tarihinden beri Filistin ve Gazze'deki sivil kişi ve kuruluşları, hastane ve eğitim kurumlarını, eğitimcileri, akademisyenleri, bilim insanlarını doğrudan hedef alan bu terör saldırılarını ve bu vahşi saldırganlığa sağlanan açık ve gizli destekleri en ağır şekilde kınıyoruz ve tüm dünyanın bu duruma tepki göstermesi, kayıtsız kalmaması gerektiğini bir kez daha önemle vurguluyoruz. Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Merhum Prof. Dr. Sufyan Tayeh'e ve yakınları ile bu süreçte hayatını kaybeden tüm Filistinli masumlara Yüce Allah'tan rahmet; tüm Filistinli kardeşlerimize başsağlığı diliyor, uluslararası tüm aktörleri bu insanlık suçunu önleme konusunda sorumlu ve insanca davranmaya davet ediyoruz" dediler. 

Rektörlerin açıklamasını Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, sosyal medya hesabından paylaştı. 

Güncellenme Tarihi : 3.12.2023 21:43

İLGİLİ HABERLER