Gündem
  • 31.10.2023 18:10

İsrail'e karşı yeni cephe açıldı... 4 füzeyle vurdular

Yemen, İsrail'e Filistin'deki katliamları nedeniyle resmen savaş ilan ettiğini açıkladı.Yemen ordusu, İsrail'e savaş açtığını tüm Dünya'ya duyurdu. Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yemen Silahlı Kuvvetleri olarak ahlaki, insani ve dini sorumluluğumuz gereği ve Yemen halkının talebi ile; Gazzeli mazlumlara yardım elini uzatıyoruz.  İsrail'i vuracağız” dedi.

Yemen'deki Ensar Allah grubunun (Husiler) askeri sözcüsü Yahya Saree, Salı günü yayınladığı bir videoda grubun İsrail hedeflerine füze ve insansız hava aracı fırlatılmasının sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Grup ayrıca "İsrail'in saldırganlığı sona erene kadar" daha fazla saldırı düzenlemekle tehdit etti.

“Dini, ahlaki, insani ve milli sorumluluk bilincinin yanı sıra özgür halkların talepleri ve Gazze'deki mazlum kardeşlerimize destek olma görevimiz doğrultusunda hareket eden Yemen silahlı kuvvetlerinin, üzerine düşen görevi yerine getirmekten başka seçeneği yoktu. Saree bir videoda, "Sevgili Filistin halkının uğradığı tarihi adaletsizliği desteklemek için Allah'a güveniyoruz" dedi.

Saree şöyle devam etti: "Silahlı kuvvetlerimiz, işgal altındaki topraklarda İsrail'in çeşitli düşman yerlerini hedef alan çok sayıda insansız hava aracının yanı sıra önemli miktarda balistik ve seyir füzesi fırlattı." Filistin'deki mazlum kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz."

Saree ayrıca, "İsrail'in saldırganlığı durana kadar füzeler ve insansız hava araçlarıyla daha hassas saldırılar gerçekleştirmeye devam etme kararlılığını teyit ediyoruz" dedi.

“Yemen halkının Filistin meselesindeki duruşunun kararlı ve ilkeli olduğunu, Filistin halkının meşru müdafaa ve meşru haklarına tam olarak kavuşma hakkına sahip olduğunu vurguluyoruz.”

İsrail'e karşı bir cephe daha! Balistik füzeyle saldırdılar

Kızıldeniz kıyısındaki İsrail şehri Eliat'a 1700 kilometre uzaklıktan balistik füze fırlatıldı.

BALİSTİK FÜZE VURULDU! ORTA DOĞU'DA YENİ CEPHE

Dört ülkenin kesiştiği noktada bulunan İsrail'in en güneyindeki Eliat şehrinde bu sabah hava saldırı sirenleri çaldı. Dakikalar sonra İsrail ordusu yaptığı açıklamada bir silahlı insansız hava aracının tespit edildiğini ve düşürüldüğünü duyurdu.

Yerel medya, silahlı insansız hava aracının Yemen'den kalkış yapıp Kızıldeniz boyunca uçarak Eliat'a ulaştığını bildiriyor.

İsrail ordusu, henüz İran destekli Husilerin Eliat'a kadar drone uçurduğunu doğrulamadı. Ancak Haaretz gazetesine konuşan güvenlik kaynakları, bomba yüklü insansız hava aracının Yemen'den gelmiş gibi göründüğünü söyledi.

Eliat, aynı zamanda halihazırda Gazze çevresindeki yerleşimlerden tahliye edilen binlerce İsraillinin otellerde barındığı tatil kasabası.

Lübnan'ın en ciddi askeri gücü Hizbullah'la günlerdir kuzeyde çatışan İsrail, İsrail, şimdi de Arap Yarımadası'nın ucundaki Yemen'in batısını kontrol eden İran yanlısı Husiler'in güneyden yeni bir cephe açma ihtimaliyle karşı karşıya.

Yemen'in başkenti Sana'yı da elinde tutan Husilerin Akabe Körfezi'ne gönderdiği insansız hava aracının, hedefini bekleyen bir kamikaze drone olabileceği de belirtiliyor.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Yemen'den kuş uçuşu yaklaşık 1660 kilometre uzaklıktaki Eliat'ta hava sirenlerinin çalmasıyla yalnızca tatil kasabasına yerleştirilen İsrailliler değil, askerlerin de sığınağa koştuğu bildiriliyor.

Uluslararası haber ajansı AFP, öğle saatlerinde Husilerin drone saldırısını üstlendiğini duyurdu.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada ise Yemen'den fırlatılan 'Hava tehdidinin' drone değil füze olduğu belirtildi. Yetkililer füzenin İsrail’e ait hava savunma sistemi tarafından imha edildiğini kaydetti.

Fransız haber ajansı AFP, son dakika koduyla geçtiği haberde ise Husilerin saldırılarına devam edeceği aktarıldı ve düşürülen cismin bir balistik füze olduğu yazıldı. Husilerin askeri sözcüsü Yahya Saree ise yaptığı açıklamada bunun İsrail'i hedef alan üçüncü operasyon olduğunu ve devamının geleceğini söyledi.

ARROW İLK KEZ KULLANILDI

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari ise, Kızıldeniz üstünde seyreden drone'un Arrow uzun menzilli hava savunma sisteminden ateşlenen füze ile etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Haaretz gazetesi, Arrow hava savunma sisteminin savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana ilk kez kullanıldığını yazdı.

ABD'LİLER BU KEZ DURDURAMADI

Bu, 7 Ekim'de savaşın başladığı Orta Doğu'da Yemen'den İsrail'e ilk kez bir saldırı girişimi değil. ABD ordusu, geçen hafta Husilerin İsrail'e doğru ateşlediği füzeler ve uçurduğu drone'ları düşürdüğünü duyurdu.

İsrail'in en güney ucundaki Eliat'ın bulunduğu Akabe Körfezi, dört ülkenin kesiştiği nokta. Eliat'ın birkaç kilometre uzağında Ürdün şehri Akabe var. Batıda ise Mısır'ın tatil merkezi Taba bulunuyor ve kasabaya geçen hafta bir insansız hava aracı düşmüştü

Taba'nın yaklaşık 50 kilometre kadar güneyinde olan Nuveybe tatil merkezine de yine roket düştü ve bu vaka savaşın yarı çapının 250 kilometreye çıktığı anlamına geliyordu. Akabe Körfezi'nin doğusunda ise Suudi Arabistan'ın tatil kasabaları yer alıyor.

İsrail şu ana kadar Gazze'de 3.457'si çocuk olmak üzere 8.500'den fazla Filistinliyi öldürdü ve 21.000'den fazlasını yaraladı. Filistin Sağlık Bakanlığı raporları ve uluslararası kuruluşlar, ölen ve yaralananların çoğunluğunun kadın ve çocuklar olduğunu belirtiyor.

İsrail'in Gazze sınırları çevresinde devasa bir askeri yığınak yapmasına ve kuşatma altındaki Şeridi'nin dış mahallelerine ara sıra sızmalara rağmen, Filistin Direnişi İsrail saldırılarını püskürtmeye devam ediyor.

İsrail ordusu, askeri başarısızlığını haklı çıkarmak için Gazze Şeridi'ndeki sivillerin evlerini vurmaya devam ediyor ve kuşatma altındaki bölgenin her yerinde yeni katliamlar rapor ediliyor.

Gazze, işgal altındaki Filistin'de sonuçları Tel Aviv ve Washington tarafından reddedilen demokratik seçimlerin ardından 2007'den bu yana sıkı bir İsrail askeri kuşatması altında.

How Many Countries Are There In The Middle East? - WorldAtlas

Güncellenme Tarihi : 2.11.2023 01:13

İLGİLİ HABERLER