Gündem
  • 16.5.2024 11:43

İsrailli Tümgeneral : HAMAS'ı asla yenemeyiz, savaş devam ederse ordu da ekonomi de çöker

Kuzey Gazze'de çatışmalar 

Çarşamba sabahı İsrail resmi yayın otoritesi, İsrail Ordusu Yedek Tümgenerali Yitzhak Brik'in "savaş uzun sürse bile ordunun Hamas'ı devirme kabiliyetine sahip olmadığını" doğruladığını aktardı. 

gdh on X: "İsrailli emekli Tümgeneral Yitzhak Brik: 💢 Netanyahu yüzünden  yüzyılın lanetine uğradık. Ülkemiz felakete sürükleniyor. 💢 Bu çıkmazdan  kurtulmanın tek yolu savaşı durdurmaktır. Kaybettik, kabul edelim.  https://t.co/DtmKKAYKir" / X

Yedek Tümgeneral Brik şunları söyledi: "İsrail'in ciddi hasara uğraması nedeniyle kuzey Gazze'de çatışmaya devam etmenin hiçbir faydası yok ve savaşın devam etmesi ordu içinde daha fazla ölüme, yedek ordunun ve ekonominin çökmesine yol açabilir." .” 

İşgalin dört aydan fazla bir süre önce Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki El Kassam Tugayları'nın “dağıtıldığını” duyurmasına rağmen, işgal güçlerinin bu hafta Cebeliye'deki ilerleyişi, işgalin amacına ulaşamadığını gösteren büyük bir direniş gücü gösterdi. Şiddetli bombardımana ve onbinlerce Filistinlinin öldürülmesine rağmen direnişi yok etme hedefleri. 

İsrail gazetesi "Haaretz" , 196. Tabur komutanı Yarbay Yaeli Kornfeld'in şu sözlerini aktardı : “Hamas'a karşı zihin savaşı veriyoruz. Taktiklerini değiştirdiklerini ve artık binalarda ve yollarda bubi tuzağına daha fazla odaklandıklarını görüyoruz.”

Bu arada Cebaliye baskınına katılan 196'ncı Tabur'un bir mensubu, "Bunu savaşın başlamasından 7,5 ay sonra görmek hayal kırıklığı oluşturdu" dedi.  

Bir tabur subayı, şu andaki asıl görevin "buraya üçüncü kez gelmek zorunda kalmamamız için Hamas'ı sona erdirmek" olduğunu iddia etti.

'HER GÜN AĞIR KAYIPLAR VERİYORUZ'

Brick, "Dolayısıyla Han Yunus ve Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki kent ve mahallelerde şu anki haliyle savaşın devam etmesi savaşın hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlamıyor. Aksine bu savaşta patlayıcılar, bize karşı kurulan tuzaklar ve atılan tanksavar füzeler nedeniyle her gün ağır kayıplar veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Watchdog finds IDF efficiency drive not so efficient | The Times of Israel

'SAVAŞ YÖNETİMİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ'

"Savaş yöntemini yeniden değerlendirmenin, yoğun nüfuslu bölgelerden çıkmanın, doğru istihbarat bilgilerine dayalı uçaklarla ve kara saldırılarıyla nokta atışları yapma vaktinin geldiğini" savunan Brick, Hamas'ı tamamen ortadan kaldırma isteklerinin gerçekleşmediğini ancak daha az kayıpla bölgeyi kontrol etmeye devam edebileceklerini ve Hamas'ın saflarını yeniden düzenlemesini engelleyeceklerini öne sürdü.

Brick bunun aynı zamanda İsrail ordusunun savaşın üçüncü aşamasında uygulaması gereken planı olduğunu, bir an önce harekete geçmesi ve "faydasız kabustan" uyanması gerektiğini belirtti.

İSRAİL HÜKÜMETİNDEKİ GÖRÜŞ AYRILIKLARI

Bazı bakanların ve milletvekillerinin bu durumun bu aşamada gerçekçi olmadığının farkında olduğunu ancak suçlanmaktan çekindikleri için görüşlerini açıklamadığını öne süren Brick, bunun da bir kısır döngüye neden olduğunu aktardı.

Brick, İsrail'deki aşırı sağ yanlısı hükümet üyelerinin, gece-gündüz, Hamas yenilgiye uğratılana kadar Gazze Şeridi'ndeki çatışmanın tüm gücüyle devam etmesi gerektiğini söylediğini, sahadaki gerçekleri görmezden gelerek sahte bir gerçeklik yaşadıklarını vurguladı.

Hükümet koalisyonunun radikal tarafının "savaştan sonrasını" tartışmaya hazır bile olmadığını anımsatan, bunun nedeninin "Gazze'nin yönetimine uluslararası bir idarenin dahil olabilmesi" olduğunu anımsatan Brick, şunları ifade etti:

"Onların anlayışına göre Gazze Şeridi gerek güvenlik gerekse sivil idari açıdan dünyanın sonuna kadar İsrail'in elinde kalmalı. Bu yaklaşım İsrail'in 2 milyon mültecinin sorumluluğunu üstleneceği, yaşanacak her felaketin ve insani krizin sorumluluğunun İsrail'in omuzlarına binmesi anlamına geliyor.

Böylece genel olarak dünyanın desteğini, savaşta da ABD'nin desteğini kaybedeceğiz; şu ana kadar ağır bedeller ödediğimiz savaştaki tüm başarılarımızı kaybedeceğiz.

Ama yeterli değil. Onların yaklaşımına göre, İsrail ordusundan büyük güçler, Gazze Şeridi'nin yoğun nüfuslu bölgelerinde senelerce kalmaya devam edecek, Hamas'la çete savaşını sürdürecek. Bu da onları tuzaklarla karşı karşıya getirmeye ve güçlerimize karşı tanksavar füzeleri ateşlemeye devam edilmesine, ağır kayıplara neden olacak."

İsrail gazetesi Haaretz'e göre işgal ordusu, Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki askeri altyapıya verdiği hasarın boyutunu doğru bir şekilde değerlendiremedi ve Hamas hareketi, işgalin hak iddia ettiği bölgelerde toparlanıp kendini yeniden kurmak için acele etti. kontrol etmek.

Eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ise Savaş Konseyi'nin bizi kayba sürüklediğini, hükümetin hiçbir şey planlamadığını, Netanyahu hükümetinin ise bir vizyonunun olmadığını söyledi. 

Lieberman, Netanyahu'nun bocalaması nedeniyle İsrail'e verilen uluslararası desteği kaybettiğini, İsrail hükümetinin yaptığı her şeyin siyasi hayatta kalmayı amaçladığını, ihmalinin toplumda büyük bir çatlamaya yol açtığını söyledi. 

 

Güncellenme Tarihi : 16.5.2024 11:53

İLGİLİ HABERLER