Gündem
  • 29.4.2015 23:39

İstanbul Valiliği’nden ‘Taksim’ açıklaması

İstanbul Valiliği’nden 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için yazılı bir açıklama yapıldı. Kutlamalar için Taksim Meydanı’nda çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğinin sembolik katılımla yapabileceği ifade edilen açıklamada, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nın Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na; Kadıköy Yeni Salı Pazarı alanının ise Sivil Memurlar Sendikası İstanbul Şubesi’ne tahsis edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada, “Anayasamızın 34’üncü maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11'nci maddesinde herkesin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu ifade edilmiştir. Ancak bu maddelerde bazı sınırlamalardan da bahsedilmiştir. Yer alan bu sınırlamaların esas, şart ve usullerinin belirlenmesi amacıyla da 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu yayımlanmıştır. Toplantı ve gösteri yürüyüş haklarının kullanabilmesi amacıyla ilimizde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine istinaden Avrupa Yakası’nda dört, Anadolu Yakası’nda da dört olmak üzere toplam sekiz ayrı alan tespit edilmiştir. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları çerçevesinde tespit edilen bu alanlardan Bakırköy Cumhuriyet Meydanı Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na; Kadıköy Yeni Salı Pazarı alanı ise Sivil Memurlar Sendikası İstanbul Şubesi’ne tahsis edilmiştir” denildi.

Taksim Meydanı’na kutlamalar için izin verilmediği ifade edilen açıklamada, “Sivil toplum kuruluşları ve sendikalar tarafından talep edilen Taksim Meydanı ve civarı; bu alanın konumu itibariyle yüksek katılımlı toplantı ve gösterilere uygun olmaması, bölgede araç ve yaya akışının çok yoğun, turizm potansiyelinin yüksek olması ve turistik otellerin 24 saat faaliyet göstermesi, Taksim bölgesinde yapılacak bir toplantı ve gösterinin kontrol edilememesi halinde katılımcıların ve bu alanda bulunan diğer insanların tahliyesinde ciddi zorluklar yaşanacağından, can ve mal güvenliği tehlikeye gireceğinden, kamu düzeni ciddi olarak bozulacağından, kamu güvenliğinin korunması da imkânsız bir hal alacaktır. Bu nedenle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için Taksim Meydanı ve çevresi uygun görülmemiştir. Bununla birlikte 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 2nci maddesi uyarınca konfederasyonlar ve bağlı sendikalar, siyasi partiler, meslek odaları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları bayram kutlaması amacıyla, Taksim Meydanı’nda çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğini sembolik katılımla yapabileceklerdir” denildi.

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün anlam ve önemine yakışır etkinlikler için her türlü imkana sahip olan, Sahil Yolu ve Aksaray içinden karayolu ile gelen toplu taşıma araçlarının yanı sıra Marmaray, İDO deniz ulaşımı ve Aksaray Metrosu ile ulaşım sağlanabildiğinden katılımcıların geliş ve gidişlerinde İstanbul trafiğini olumsuz yönde etkilememesinden dolayı Fatih Yenikapı Sahil Alanı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için tahsis edilmiştir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Katılımcıların bu alana ulaşmaları için yeterli sayıda otobüs Valiliğimiz tarafından İETT’den temin edilmiştir. Bu otobüsler ile katılımcı yoğunluğuna göre Anadolu ve Avrupa yakalarından talep edilen her noktadan, alana geliş ve gidişler gün boyunca ücretsiz olarak sağlanacaktır.1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü huzur içinde coşkuyla bir bayram havasında anlamına yakışır bir şekilde kutlanmasını temenni eder, bütün vatandaşlarımıza sevgi ve saygımızı sunarım.” 

İLGİLİ HABERLER