Asayiş
  • 10.9.2013 09:20

'Joker' davasında 12 tahliye

İZMİR 12'inci Ağır Ceza Mahemesi'nde, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara 1999 yılından bu yana düzenledikleri sahte belgelerle gerçek adaylar yerine para karşılığı 'joker' tabir edilen kişileri sokan, 155 ayrı olaya karıştıkları belirlenen 22'si tutuklu 60 sanıklı suç örgütü davasına devam edildi. Gece geç saatlere kadar süren duruşmada 12 kişi tahliye edildi.
Duruşmaya Cuma günü kaldığı yerden tutuklu sanıkların savunmasıyla devam edildi.

Tutuklu sanıklardan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu Fazıl T., 2010 yılında öğrenciyken maddi sıkıntılar yüzünden sanıklardan Mehmet Kenan Öztürk'ün ısrarları üzerine başka kişilerin yerlerine sınava girmeyi kabul ettiğini söyledi. İki kişinin yerine sınava girdiğini mahkemede anlatan T, "Sonuncu girişimdi yakalandım. Yaptığım hatanın farkına daha önce de varmıştım, ancak tutuklu kaldığım süre içinde hatamı daha iyi anladım" dedi. Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunu olan tutuklu sanıklardan Hakkı Burak U. da, bir arkadaşının yerine ALES sınavına girdiğini belirterek, "Bir hata, yanlış yaptım. Özür diliyorum" diyerek pişman olduğunu söyledi. İddianamede 5 farklı sınavda jokerlik yaptığı belirtilen Hüseyin Ü. de, suçlamaları kabul ederek pişmanlığını ifade etti. Tutuklu sanıklardan İ.K. ise, "Yakalanacağımı hiç düşünmüyordum ancak kul hakkına gireceğim için rahatsız oluyordum. Pişmanım" dedi. Sınav çetesi adına jokerlik yapan Masum A. da, başka bir kişinin yerine KPDS-1 sınavına girmesi karşılığında kendisine 3 bin TL verileceğini, para nedeniyle teklifi kabul ettiğini belirtti. İngilizce mezunu olduğunu, başka kişilerin yerine girme karşılığında alacağı parayla Erasmus programı kapsamında Avrupa'ya gitmeyi planladığını kaydeden A., "Sınavı kazandım. Parayı almadan tutuklandım. Sizin huzurunuzda bütün kamuoyundan özür diliyorum" diye konuştu. Sanıklardan Nurettin A. da joker olarak KPSS'ye başvuruyu Dicle Üniversitesi'nde yaptığını, bu başvuruyu kimliksiz, sadece TC kimlik numarası ile yaptığını anlattı. Ege Üniversitesi öğrencisi Osman Ö. de, suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Mehmet Kenan Öztürk ile Bornova Küçükpark'da garsonluk yaparken tanıştığını söyledi. Öztürk'ün çalıştığı mekana müşteri olarak geldiğini, zamanla kendisiyle samimi olduklarını belirten Osman Ö., "Ailemin fakir olduğunu anlatmıştım. Durumumu biliyordu. Bana bir ağabey gibi davranıyordu. İlerleyen başkasının yerine dönemde sınava girip girmeyeceğimi sordu. Kazanmam halinde para vereceğini söyledi. İlk sınava 2010 yılında girdim, başarısız olunca para isteyemedim" dedi. Mehmet Kenan Öztürk'ün bir akrabasının yerine sınava girmesi isteğini kabul ettiğini belirten tutuklu sanıklardan Safter K. ise, "Burada bulunmaktan utanç duyuyorum. Ailemden ve kamuoyundan özür diliyorum" diyerek jokerlikten pişman olduğunu ifade etti. Maddi yetersizlik yüzünden jokerlik yaptığını mahkemede anlatan Safter K., başka kişilerin yerine 2 kez sınava girdiğini kaydetti.

Tutuklu sanıklardan Salih K. ise 11 kardeş olduklarını, maddi sıkıntıların üzerinden gelme konusunda zorlandığı dönemde özel ders vermek için bröşür bastırarak dağıttığını belirterek, "Sonrasında Mehmet Kenan Öztürk beni arayarak oğluna özel ders vermemi istedi. Anlaştık ve ders vermeye başladım. Daha sonra sınavlarda başarısız olan arkadaşının oğlu yerine sınavlara girmemi istedi. Sınava girdim ve yakalandım. Pişmanım ve özür diliyorum" şeklinde savunma yaptı. Kredi kartı nedeniyle icralık olduğu dönemde Mehmet Kenan Öztürk'ün bir bayanın yerine sınava girecek bir kişi istediğini ve bu teklifi kabul ederek kız kardeşini başka kişinin yerine sınava soktuğunu belirten Yunus A. pişman olduğunu belirtti.

Gece geç saatlere kadar süren duruşma da mahkeme heyeti 12 sanığın tahliyesine karar verdi. Aralarında Örgüt lideri olduğu iddia edilen Mehmet Kenan Öztürk ile 10 sanığın tutukluluklarına devam kararının verildiği dava, Ekim ayına ertelendi. Tahliye olan sanıkların yakınları sevinç gözyaşı döktü.

İLGİLİ HABERLER