Gündem
  • 21.3.2021 01:00

KADEM Erdoğan'ın fesh ettiği İstanbul Sözleşmesini savunmayı sürdürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızlarından Esra Albayrak'ın kurucusu olduğu Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğu KADEM, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararına tepki gösterdi: "Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz."

KADEM'den 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Cumhurbaşkanlığı imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Önceki dönemde İstanbul Sözleşmesi'ni destekleyen KADEM, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla anlaşmanın feshedilmesinin ardından yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi. Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı.

KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da "Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet" sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız.

Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz."

İLGİLİ HABERLER