Gündem
  • 30.4.2010 00:21

KARABULUT AİLESİ KİMİN TUTUKLANMASINI İSTEDİ?

İSTANBUL - Bahçeşehir'de öldürüldükten sonra cesedi Etiler'deki bir çöp konteynerine atılan Münevver Karabulut'un ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, mahkemeye verdiği dilekçede, Cem Garipoğlu'nun amcası Hayyam Garipoğlu ile annesi Tülay Makbule Garipoğlu'nun tutuklanmasını istedi.
Avukat Epözdemir tarafından davanın görüldüğü Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesine verilen dilekçede, ''maddi vaka, süreç aynı olmasına rağmen, sanıklar Ahmet Batur, Mehmet Karakayalı ve Habib Kurt'un tutuklanmasına karar verilirken, Hayyam Garipoğlu'nun halen tutuksuz yargılanmasının manidar bulunduğu ve mantıklı bir gerekçeye sığdırılamadığı'' belirtildi.
Tutuklama tedbirinin en temel amacının, delillerin yok edilmesi, gizlenmesi veya değiştirilmesinin engellenmesi olduğu ifade edilen dilekçede, ''Şoför Ahmet Batur mu delilleri yok etmeye, gizlemeye ve değiştirmeye daha ehildir, yoksa sosyal ilişkileri, ekonomik durumu, kurumlar üzerindeki etkinliği ile patronu Hayyam Garipoğlu mu delilleri yok etmeye, gizlemeye ve değiştirmeye daha ehildir? Gerek dosya içeriği, gerekse sanık Ahmet Batur'un geçen celse mahkemede dermeyan etmiş olduğu, Hayyam Garipoğlu tarafından ifadesinin değiştirilmesi için kendisine baskı yapıldığına dair beyanları ve 197 günlük süreç ile hala vahşice ve hunharca işlenen bu cinayetin esasının ve detaylarının tespit edilememiş olması karşısında, sanık Hayyam Garipoğlu bakımından Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesinde belirtilen tutuklama sebeplerinin oluştuğu açıktır. Bu nedenle iş bu sanığın öncelikle tutuklanmasını talep ediyoruz'' denildi.
Dilekçede, tutuklu sanık Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu'nun da ''cinayetten hemen sonra saat 19.00'da cinayet mahalline giderek tüm suç delillerini gizleyen, değiştiren, yerdeki kanları temizleyen, bıçakları saklayan ve sürece son derece etkin bir şekilde müdahalesi olan bir kişi olduğu'' öne sürülerek, anne Garipoğlu hakkında da tutuklama kararı verilmesi istendi.

İLGİLİ HABERLER