Gündem
  • 15.11.2020 10:46

Kelbecer bugün Ermeni işgalinden kurtuluyor

Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesi bugün Ermeni işgalinden kurtarılacak.Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın imzaladığı üçlü anlaşma uyarınca Ermeni işgalinden kurtarılıyor.

Leyla Əliyevanın şəxsi veb-saytı

Kəlbəcərsiz 27 İL

Kəlbəcərin işğalından 22 il ötür

Kelbecer, Karabağ savaşı sırasında Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilen Azerbaycan yerleşim merkezleri arasındaydı.

Kəlbəcərin Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 24 il  keçir – EtikXəbər

Ahmet Yeşiltepe on Twitter: "Ateşkes filan hak getire... Artık anlaşma yok  ⚔️ Azerbaycan ordusu çok önemli bir rayonu, Kelbecer'i alırsa Laçin gibi  Ermenistan ile kurulmuş olan “lojistik hatta” ağır darbe vuracak. Fakat
Dağlık Karabağ çatışması, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı toprak talebinde bulunması üzerine 1988 yılında başladı. Ardından gelen savaşın bir sonucu olarak, 1992 yılında Ermenistan silahlı kuvvetleri, Dağlık Karabağ bölgesi ve çevre yedi bölge dahil Azerbaycan'ın yüzde 20'sini işgal etti.

Bakı Xəbər - İctimai Siyasi Qəzet

27 Mart 1993'te büyük çaplı bir askeri harekât başlatan Ermeni silahlı kuvvetleri 2 Nisan'da Kelbecer'i işgal etti. Bunun sonucunda 1.936 metrekare alana sahip Kelbecer'de 511 kişi öldürüldü. 321 kişi yakalandı ve kayboldu.

Ermənilər “Qədim İrəvan” buraxdı: yenə oğurladı… - Foto

Çatışmalarda 55 Azerbaycan askeri şehit düşerken, 132 yerleşim yeri Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

Ermeni işgalciler 500'den fazla sanayi, inşaat, yemek ve perakende tesisi, 97 okul ve 76 sağlık tesisini tahrip etti. Kelbecer ilçesinin 53.340 sakini yerinden oldu.

Kelbecar'ın işgalinden sonra, BM Güvenlik Konseyi, Ermeni kuvvetlerinin Azerbaycan'ın ilçeden ve diğer işgal edilmiş bölgelerinden derhal çekilmesini talep eden 822 sayılı kararı kabul etti. Ermenistan kararı yerine getirmedi.

1994 ateşkes anlaşmasını barış görüşmeleri izledi. Genel olarak Ermenistan, silahlı kuvvetlerinin Dağlık Karabağ ve çevre ilçelerden çekilmesine ilişkin dört BM Güvenlik Konseyi kararını (822, 853, 874 ve 884) henüz uygulamamıştır.

İLGİLİ HABERLER