Gündem
  • 24.6.2014 18:44

Kerkük'te kahpe suikast

Münir Kafili Kerkük şehir merkezinde dördüncü köprü yakınında arabasıyla evine dönerken teröristlerin saldırısına uğradı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Münir Kafili, silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
Alınan bilgiye göre, Kerkük'ün Askeri semtinde, kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerce Kafili'nin aracına silahlı saldırı düzenlendi. Başından vurulan Kafili, olay yerinde hayatını kaybetti.

Susturuculu silahlarla Münir Kafili’yi vuran saldırganlar araçla olay yerinden uzaklaştı.

Kafili, Kerkük merkez ilçe meclisi başkanlığı görevini de yürütüyordu.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), 10 Haziran'da Musul'u ele geçirmesinin ardından ordu güçleri Kerkük'ten çekilmişti. Peşmerge güçleri, 12 Haziran'da kente giderek kontrolü sağlamıştı.

TOPRAĞA VERİLDİ

Irak'ın Kerkük kentinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu üyesi Münir Kafili'nin cenazesi toprağa verildi.

Kafili'nin, ITC bayrağına sarılı cenazesi, omuzlarda taşınarak Kerkük Şehitler Mezarlığı'na getirildi. Burada düzenlenen törene siyasi taraf temsilcileri, Türkmen, Kürt ve Arap parti başkanlarıyla yüzlerce Türkmen katıldı. Kılınan cenaze namazı ve okunan duaların ardından Kafili'nin cenazesi tekbirler eşliğinde toprağa defnedildi. Cenaze töreni sırasında zaman zaman sloganlar atılarak Türkmenleri hedef alan terör saldırıları kınandı.

ITC yetkilisi Cemal Garip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kafili'nin, IŞİD saldırıları sonrasında evlerini terk ederek Kerkük'e sığınan ailelere yapılan yardımları koordine ettiğini söyledi.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu üyesi Münir Kafili'nin Kerkük kentinde, evinin yakınında uğradığı silahlı saldırıyı kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kafili'nin bugün Kerkük'te evinin yakınında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiğinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, Kafili'ye Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır ve metanet dileğinde bulunuldu.

Açıklamada, söz konusu terör saldırısının şiddetle kınandığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi'yi telefonla arayarak taziyelerini sunduğu belirtildi.

ITC Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Selahaddin Vali Yardımcısı Ahmet Koca'nın, diğer bazı Türkmen soydaşlarla birlikte tam bir yıl önce Tuzhurmatu'da düzenlenen intihar saldırısında katledildikleri hatırlatılan açıklamada, Irak'ta güvenlik durumunun son yıllarda giderek kötüleştiğinin, özellikle 6 Haziran'da Musul'a yapılan saldırıdan sonra durumun daha da vahim bir hal aldığının, şiddet olaylarından Irak halkını oluşturan tüm unsurların etkilendiğinin gözlendiği bildirildi.

Bakanlık, Irak'taki terör saldırılarında çok sayıda Türkmen soydaşın yanı sıra toplumun önde gelen isimlerinin özellikle hedef alınmasına ve şimdiye kadar faillerinin yakalanamamış olmasına dikkati çekerek, Irak'ta son dönemde başlayan çatışmalar sonucu çok sayıda soydaşın göç etmek zorunda kalmasının da endişeyle izlendiğini ifade etti.

Açıklamada, Türkiye'nin Irak'ta barış ve istikrarın tesisiyle Türkmen toplumu dahil olmak üzere bu ülkedeki tüm kesimlerin huzur ve refahının temini için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğu kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, Türkmen soydaşların yaşadığı bölgelerdeki yetkililer dahil olmak üzere tüm Irak makamlarından, ülke içinde barış içinde yaşamaktan başka bir hedef gütmeyen, Irak'ın kurucu unsuru ve sadık vatandaşları olan Türkmenlerin ve onların siyasi temsilcilerinin güvenliğinin sağlanması, katillerinin süratle yakalanarak adalet önüne çıkarılması için artık ciddi şekilde çaba sarf edilmesi beklentisi dile getirildi.

İLGİLİ HABERLER