Gündem
  • 30.8.2014 23:39

Kılıçdaroğlu'ndan Tuncay Özkan bombası

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Olağanüstü Kurultay’a gitme kararı alan CHP’de hareketli saatler yaşanıyor. 5–6 Eylül’de yapılacak Kurultay öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Tuncay Özkan’a Parti Meclisi adaylığı teklifinde bulundu. İkili önümüzdeki hafta başı Ankara’da bir araya gelecek.

CHP’de parti için muhalefetin 10 Ağustos’ta yapılan seçimlerin başarısızlıkla sonuçlandığını öne sürmesinin ardından alınan Olağanüstü Kurultay kararıyla birlikte Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin Parti Meclisi (PM) listesinde kimlere yer vereceği merak edilen konuların başında geliyor.

Odatv’nin CHP yönetimine yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre; Kemal Kılıçdaroğlu ile Tuncay Özkan Ankara’da bir araya gelecek. Önümüzdeki hafta başında gerçekleşecek görüşmede Kılıçdaroğlu, gazeteci Tuncay Özkan’a Kurultay’dan sonra partinin en yüksek karar organı olan Parti Meclisi’ne adaylık teklifini resmen iletecek.

KILIÇDAROĞLU SİNYALİ VERMİŞTİ

Silivri Cezaevi’nde altı yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan Tuncay Özkan geçtiğimiz aylarda CHP’ye katılmıştı. Özkan’a grup toplantısında rozet takan Kılıçdaroğlu, “O bir gazeteci, o bir televizyoncu, o bir halkçı, o bir kardeşimiz, onunla ve arkadaşlarıyla daha güçlü olacağız. Hoşgeldiniz diyorum tekrar” diyerek Özkan’a sahip çıkacağının sinyallerini vermişti.

TUNCAY ÖZKAN KİMDİR

Ankara’da 1966 yılında doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans Eğitimini Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı. Gazeteciliğe 1981 yılında Ankara’da Rüzgârlı Sokak’taki yerel gazetelerde başladı. 1984 yılında Hürriyet Grubu’nun çıkardığı Hürgün gazetesinde çalıştı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde görev aldı. 10 yıl Cumhuriyet gazetesinde çalıştıktan sonra 1993 yılında yazılı basından televizyona geçti ve Uğur Dündar’ın yapımcısı olduğu Arena programında Ankara sorumlusu olarak çalıştı.

2002 Temmuz ayına kadar Kanal D Televizyonu’nun Haber Merkezini yönetti. Bu dönemde Cüneyt Arcayürek ile tam yedi yıl aralıksız olarak her pazar günü çok meşhur olan “Politika Durağı” programını yaptı. Susurluk kazası ile ilgili haberleri ve araştırmalarıyla pek çok ödül aldı. Susurluk delilleri sayılan Mafya-Polis-Siyasetçi işbirliğinin kanıtları fotoğrafları buldu ve yayınladı.

Haziran 1998 – Şubat 2001 tarihleri arasında Radikal gazetesinde “Perde Arkası” adlı köşesinde çok ses getiren yazılarında faili meçhul siyasal cinayetler, mafya, yolsuzluk ve siyasi çürümenin boyutlarını belgeleriyle yayınladı.

Şubat 2001 tarihinden Temmuz 2002 tarihine kadar da Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

2002 Temmuz’unda, Çukurova Medya Grup Başkanı oldu. Bu dönemde Çukurova Medya Grubunun televizyon ve gazeteleri ShowTV, SkyTürk TV, Akşam ve Güneş gazetelerini 2. Irak savaşına karşı konumlaması ve savaşa karşı çıkması yüzünden Amerikan Savunma Bakan Yardımcıları Paul Wolfowitz ve Richard Perle’ün baskısı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve adamlarının ısrarlı isteği yüzünden gruptaki görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Tuncay Özkan; SHP Genel Başkanlığı döneminde Erdal İnönü’nün danışmanlığını da yaptı. Bu İnönü siyaseti bırakana kadar devam etti.

Tuncay Özkan 2004 yılında Kanaltürk Televizyonu’nu kurdu. Tuncay Özkan; 2005-2008 yılları arasında 56 miting, 740 konferans verdi. 2007 yılında yapılan ve “Cumhuriyet Mitingleri” olarak adlandırılan Ankara, İstanbul ve İzmir mitinglerine milyonlarca yurttaşımız katıldı. Cumhuriyet mitingleri Türkiye’de ve dünyada büyük yankı buldu. Her biri bir demokrasi şöleni halinde geçti. Milyonlar Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını ortaya koydular.

Özkan, 2007 seçimleri sonrasında Biz Kaç Kişiyiz Hareketi’ni başlattı. Bu muhalif harekete bir hafta içinde 1 milyon 350 bin kişi katıldı.

Tuncay Özkan Kanaltürk’ün el değiştirmesinin ardından Kanal Biz adında yeni bir televizyon kanalı daha kurdu. Bu kanal tam yayına başlamıştı ki Özkan, 23 Eylül 2008 tarihinde Ergenekon davası kapsamında tutuklandı.

Erdem Güler

Odatv.com

İLGİLİ HABERLER