Gündem
  • 7.12.2021 12:22

Kılıçdaroğlu'nun el hareketine CHP'den skandal savunma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de bütçe görüşmelerinde konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında çirkin bir el hareketi kullandı, AK Parti Milletvekilleri sert tepki gösterdi.

CHP'DEN ŞAKA GİBİ SAVUNMA!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kılıçdaroğlu'nun tepki çeken el hareketiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Genel Başkanımız elini elinin sırtına vurmuştur. Sırtına yük bindirmek anlamındaki vücut dilidir. Sesle birlikte görüntüyü değerlendirdiğimizde gördük. CHP olarak şunu ifade etmek isteriz: Genel Başkan'ın orada göstermiş olduğu cümlede vücut dilinin hiçbir gruba ve Meclis'e yönelik olmadığı, hepimizin Meclis'te kullandığı vücut dilinden bağımsız olmadığını ifade ederiz. Kişinin karakteriyle mütenasip olduğundan Sayın Genel Başkanımızın hiçbir grup ve Meclis'e yönelik böyle bir davranışta bulunmayacağının tüm gruplara bilgisini sunarız." 

MAHİR ÜNAL: KINAMA CEZASI GEREKİYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da Kılıçdaroğlu'na şu sözlerle tepki gösterdi:

Bir Genel Başkan'ın kürsüde genel ahlak kurallarına aykırı bir şekilde, iç tüzük 160'a göre kaba ve yaralıyıcı sözler sarf etmiştir. Kınama cezasını gerektiriyor. Bizi izleyen hanımefendiler, çocuklar, ben kendi adıma yaptığı hareketten utandım. 

"YAŞ 72!"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da şu açıklamayı yaptı:

Yaşı 72! En büyük 2. partinin genel başkanı! Kaset kumpasıyla da olsa Atatürk'ün oturduğu koltukta! Yaptığı hareket bu! Kendisi adına utanmaktan biz yorulduk. Diyecek lafımız yok!

Kılıçdaroğlu'nun hareketine AK Parti'den sert tepki

TBMM'nde Genel Kurulu'nda 2022 Bütçe Görüşmeleri sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşma sırasında yaptığı harekete AK Parti Genel Başkan Vekili Mahir Ünal'dan sert tepki geldi. Ünal'ın talebi üzerine görüşmelere ara verildi.

 

TBMM Genel Kurulu'nda 2022 Bütçe Görüşmeleri sırasında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşma sırasında kullandığı üsluba ve el hareketine  AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal'dan sert tepki geldi. Mahir Ünal, konuşmasında " Bu meclisin itibarı yerindedir. Bir parti genel başkanı kürsüde genel ahlak kurallarına aykırı bir şekilde iç tüzük 160'a göre kınama cezası gerektiğini bu yüzden Meclis'in görüşmelere ara verilerek kınamanın verilmesini talep ediyorum" dedi. Ünal'ın talebi üzerine görüşmeye 5 dakika ara verildi.

Kılıçdaroğlu'nun hareketine AK Parti Milletvekilleri ve sosyal medyadan sert tepki geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Kılıçdaroğlu'na yaptığı hareketten dolayı sert tepki göstererek "Gazi Meclis’te, 85 milyonun huzurunda bir tek küfürlü el hareketi yapmadığın kalmıştı. Ayıptır!" dedi.

Gazi Meclis’te, 85 milyonun huzurunda bir tek küfürlü el hareketi yapmadığın kalmıştı. Ayıptır! @kilicdarogluk pic.twitter.com/hEiOKrWudo

— Mustafa Varank (@varank) December 6, 2021

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yaşını hatırlatarak yaptığı harekete sert tepki gösterdi. Turan paylaşımında "Yaşı 72! En büyük 2. partinin genel başkanı! Kaset kumpasıyla da olsa Atatürk'ün oturduğu koltukta! Yaptığı hareket bu! Kendisi adına utanmaktan biz yorulduk. Diyecek lafımız yok! (Görüntüler için üzgünüz)" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun  TBMM'nde "edepsiz" bir hareket yaptığını belirtirken "Bazen yaş kemale ermiyor, eremiyor. Kemal Bey’in Gazi Meclis’te olduğunu ve kime hitap ettiğini unutarak yaptığı bu en hafif tabirle “edepsiz” hareketten hicap duyuyoruz. Milletimize de mi saygınız kalmadı [email protected]ıptır!"


AK Parti Grup Başkanvekili Av. M.Emin Akbaşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu için "Partisindeki taciz ve tacavüzlere ses çıkaramayan kasetle işbaşına gelen Kılıçdaroğlu'nun Milletimize yaptığı hareket… Sözün bittiği yerdeyiz… Yazıklar olsun..."  dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Özalan "Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de kadın milletvekillerimizin karşısında rezil bir hareket yaptı. Yaptığı hareket de kendisi de tarihin çöplüğünde yer alacak." dedi.

Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da Kılıçdaroğlu'na tepkisini sosyal medya hesabından Mehmet Akif'in bir şiirinden iki mısra ile yaptığı paylaşımla gösterdi. Göksu paylaşımında "“Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren.” M. Akif Ersoy" dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe Kılıçdaroğlu'nun hareketine Hacı Bektaşi Veli'nin sözünü hatırlatarak tepki gösterdi.

Sosyal medyadan yapılan bir başka paylaşımda Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşama ve sonrasında yaptığı hareket hatırlatılarak Kemal Kılıçdaroğlu “Siyasi ahlak yasası çıkaracağım” dedi ve bir kaç dakika sonra kürsüden el hareketi yaptı. Kılıçdaroğlu için iki zor sorum var: Siyaset nedir? Ahlak nedir? Keşke bilmediğiniz konular ve sahip olmadığınız erdemler hakkında konuşmasanız." denildi.

 

İLGİLİ HABERLER