Sağlık
  • 29.8.2017 21:52

KKTC’ye yeni hastane

Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, “KKTC’ye yapacağımız hastanenin kapalı alanı yaklaşık 200 bin metre kare olacak” dedi.

KKTC’de temaslarda bulunan Akdağ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret ederek yetkililerden hastane hakkında bilgi aldı. Akdağ’a ziyaretinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da eşlik etti.

Recep Akdağ’ı hastane kapısında Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, başhekim yardımcıları, başhemşireler ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri karşıladı. Hastane girişinde vatandaşlarla da sohbet eden Akdağ, daha sonra başhekimliğe geçti.

Sağlığı, ajandalarında en ön sıraya koyduklarını belirten Akdağ, “KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırmak, mükemmel seviyeye getirmek için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Bu konuda tecrübeleri de, mali imkanları da olduğunu söyleyen, KKTC’de insan kaynağının da yeterli olduğunu belirten Akdağ, “Burada önemli sayıda ve çok değerli doktorlar var. Bu insan kaynağının kıymetini bilmeli, emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz” diye konuştu.

AKDAĞ: “İŞBİRLİĞİNİ VE DESTEKLERİ VAZİFEMİZ OLARAK BİLİYORUZ”

Akdağ, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyleyerek, “Ben Erzurumluyum. 15 senedir Erzurum milletvekiliyim. Bir gözüm Erzurum’sa, diğer gözüm de KKTC’dir. Hiçbirini hiçbirinden ayıramayız. AK Parti hükümetleri olarak, Sayın cumhurbaşkanımızın takdirleriyle başından beri meseleye bakış açımız budur. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri Kıbrıs’a her zaman bu gözle bakmıştır” dedi.

TC ile KKTC hükümetleri arasındaki ekonomik işbirliği ve kalkınma programlarına işaret eden Akdağ, “Bu işbirliğini ve destekleri vazifemiz olarak biliyoruz. Bunlar, bizim için görev hükmündedir” şeklinde konuştu.

Sağlık konusunda da açıklamalarda bulunan Akdağ, Türkiye’nin sağlık konusunda dünyaya örnek teşkil edecek dönüşüm yaşadığını, bunun 10 sene içinde olduğunu söyledi. Akdağ, “İhtiyaçlar değişiyor, genel doğrular değişmiyor. Asıl hedef vatandaşın doğru dürüst sağlık hizmeti almasıdır. Biz bunun için varız” dedi.

“TÜRKİYE’DE NELERE KARŞI ÇIKMADILAR Kİ”

Türkiye’de sağlık alanındaki değişimde sıkıntılar yaşandığını, dönüşümden çekinenler olduğunu kaydeden Akdağ şunu dile getirdi:

“Türkiye’de nelere karşı çıkmadılar ki. Hastanelerin aynı çatı altında birleşmesine, kamuda çalışan hekimlerin şahsi ofislerinin ortadan kaldırılmasına karşı çıktılar. Tabi ki ortadan kaldırılmalı ama hekimlerin hakkı da, emekleri de kendilerine mutlaka teslim edilmeli. İnşallah bunu başarırız. Türkiye’de yaptık, yapabildik. Burada yapamamamız için sebep yok. El ele verdikten sonra neden yapamayalım?”

“İNSAN KAYNAĞIMIZ İYİ, BUNUN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”

KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırıp, en mükemmel seviyeye getirmek için ellerinden gelen desteği vereceklerini de vurgulayan Recep Akdağ, şunları ekledi:

“Sağlığı, ajandamızda en ön sıraya koyduk. Kıbrıs Türk toplumu bu meseleye sahip çıkarsa başarabiliriz. Türkiye’de bunu böyle başardık. Bu işte tecrübemiz var, mali imkanlarımız, finansmanımız da yeterli. İnsan kaynakları da yeterli. KKTC’de önemli sayıda ve çok değerli doktorlarımız var. İnsan kaynağımız iyi. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Bu insan kaynağının emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz.”

“KKTC’YE YAPACAĞIMIZ HASTANENİN KAPALI ALAN İTİBARIYLA BÜYÜKLÜĞÜ 200 BİN METREKARE CİVARINDA OLACAK”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi konusunda da açıklama yapan, hastanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Akdağ, “Bu hastanenin yapımının üzerinden yarım asır geçti. İhtiyaçlar, talepler değişti. Projeler yapıldıktan sonra kesin konuşabiliriz ama bizim KKTC’ye yapacağımız hastanenin kapalı alan itibarıyla büyüklüğü 200 bin metrekare civarında olacak. Evet, bu küçük bir kasabadır” dedi.

Türkiye’de yaptıkları hastanelerin böyle olduğunu belirten Akdağ, “Burada Kıbrıs Türk halkının hakkı var. Bu kadar çile çekmiş bir halkın elbette buna hakkı var” ifadesine yer verdi.

KKTC’ye yeni bir hastane yapılmasının vatandaşın talebi olduğunu da vurgulayan Akdağ, “İnşallah bu projeyi en kısa zamanda, KKTC yönetimi ile birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Akdağ, açıklamalarının ve başhekimlikteki bilgi alışverişinin ardından, diğer ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere hastaneden ayrıldı.

Emir Abdurrahman Bulut

Güncellenme Tarihi : 29.8.2017 22:08

İLGİLİ HABERLER