Ekonomi
  • 22.6.2024 21:09

Kripto para borsası BtcTurk'e siber saldırı! 55 milyon dolar kayıp

Türkiye'nin en büyük kripto para piyasası BtcTurk, borsalarının siber saldırıya uğradığını açıkladı.. Çalınan paranın ise yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia edildi..

Kripto yatırımcılarını üzen haber..

Türkiye'nin en büyük kripto para piyasası BtcTurk'ün cüzdanı uğradığı siber saldırı sonrası boşaldı..

Cüzdan boşaldı

Konuya ilişkin şirketten yapılan açıklamada 22 Haziran'da kontrol dışı çekimlerin yaşandığı bir siber saldırı tespit edildiği vurgulandı.

Saldırıdan 10 kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmının etkilendiği açıklandı.

55 milyon dolar çalındı

Öte yandan tanınmış bir Bitcoin analisti olan ZachXBT, X'teki bir gönderisinde parayı çalan kişinin "1,96 milyon AVAX (54,2 milyon dolar) taşıyan ve Coinbase/THORChain'e aktaran bir adres olduğunu" düşündüğünü söyledi.

BtcTurk'ten açıklama

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.

BtcTurk'ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir.

Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır.

Bu süreçte gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, konuyla ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağımızı bildiririz.

Güncellenme Tarihi : 22.6.2024 21:10

İLGİLİ HABERLER