Gündem
  • 31.10.2021 09:54

Kritik zirve bugün: Önemli konular masada!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile bugün Roma'da önemli bir görüşme gerçekleştirecek. O görüşmenin saati ve süresi belli oldu. Görüşme bugün saat 12:10'da gerçekleşecek ve 20 dakika sürmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Biden'ın programına ilişkin gazetecilere açıklama yapan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Biden'ın pazar günü İtalya'nın başkenti Roma'da Başkan Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını ifade etti.

Programın saati ve süresi belli oldu

Beyaz Saray'ın açıkladığı ABD Başkanı Joe Biden'in programına göre, Biden-Erdoğan görüşmesinin Türkiye saatiyle 12.10’da gerçekleşmesi bekleniyor. Program, ikili görüşmenin toplam 20 dakika süreceğini gösteriyor.

Hangi konular ele alınacak

İki liderin görüşmesinde neler konuşulacak. Görüşmede, F-16 alımı ve savunma ilişkilerinin ön planda olması bekleniyor. Diğer yandan, bölgesel ve küresel konuların da iki lider arasında yapılacak görüşmede ele alınması bekleniyor.

Biden'in ne diyeceği de belli

Reuters'ın haberine göre, Biden'ın görüşmede "krizler ve düşüncesizce eylem, ABD- Türkiye ilişkilerine fayda sağlamaz" diyeceği belirtildi.

"İsabetli olacaktır'

Roma ve Glasgow'da dünya liderleriyle görüşme yapacağı hatırlatılarak özellikle ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesine ilişkin sorusu üzerine Başkan Erdoğan, Roma'nın gündemi ile Glasgow'un gündeminin şu anda değişmiş gibi gözüktüğüne işaret etmiş ve şunları söylemişti:

"Büyük ihtimalle Roma'da değil ama Glasgow'da görüşmemiz olacak. Bu görüşmede de tabi ki en önemli maddemiz; malum bizim F-35 konumuz var. F-35'le ilgili olarak bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yapmış olduğumuz bir ödeme var. Bu ödemeyle ilgili olarak da tabi ki bunun bize geri ödeme planının nasıl olacağını kendileriyle görüşmemiz gerekecek. Bu konuda mükaleme ne getirecek ne götürecek; onu kendileriyle görüşerek öğreneceğiz. Alt düzeyde aldığımız bazı bilgiler var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, G20 Liderler Zirvesi kapsamında bugün Roma'da ikili görüşme gerçekleştirecek. Beyaz Saray görüşmenin, Türkiye saatiyle 12.10'da yapılacağını açıkladı.

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, Roma'da başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEMASLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında ikili görüşmeler de yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk gün görüşmelerinde, AB Komisyonu Başkanı Leyen, İtalya Başbakanı Draghi, Hollanda Başbakanı Rutte ve Endonezya Devlet Başkanı Widodo ile bir araya geldi. Erdoğan ayrıca bugün ABD'li mevkidaşı Joe Biden ile de bir araya gelecek.

BİDEN İLE KRİTİK ZİRVE

G20 zirvesi için Roma’da bulunan Erdoğan ve Biden başbaşa ikili görüşme gerçekleştirecek .

Beyaz Saray görüşmenin, Türkiye saatiyle 12.10'da yapılacağını açıkladı.

ABD ile F-35 gerilimi, Suriye ve Libya'daki son durum, Washington'un PKK/YPG desteği, iki ülke ilişkileri ve bölgesel gelişmeler görüşmenin başlıca konuları arasında.

Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, G20 Liderler Zirvesi kapsamında bugün Roma'da Türkiye saatiyle 12.10'da görüşecek. Masada, ABD ile F-35 gerilimi, Suriye ve Libya'daki son durum, Washington'un terör örgütü PKK/YPG desteği, iki ülke ilişkileri ve bölgesel gelişmeler olacak.

Erdoğan, Türkiye'nin taleplerini ve beklentilerini Biden'a anlatacak.

AB KOMİSYONU BAŞKANINI KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'i kabul etti.

Zirvenin yapıldığı Nuvola Kongre Merkezi'ndeki basına kapalı görüşme 30 dakika sürdü.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.

DRAGHİ İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile de bir araya geldi. Basına kapalı görüşme, 35 dakika sürdü.

İtalya Başbakanlığından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Draghi arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, iki liderin G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldikleri belirtilerek, "İtalya'nın G20 Dönem Başkanlığı'nın gündemindeki küresel zorluklar ile ikili ortaklıklar ve bunu daha güçlendirme fırsatlarına odaklanıldı. AB-Türkiye ilişkileri, Afgan krizi, Akdeniz’de istikrar ve özellikle Libya içi siyasi süreçteki gelişmeler yapıcı görüş alışverişinin merkezinde yer aldı" denildi.

ERDOĞAN RUTTE İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya geldi.

Zirvenin yapıldığı Nuvola Kongre Merkezi'ndeki basına kapalı görüşme, 30 dakika sürdü.

Erdoğan, son görüşmesini ise Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile yaptı.

Güncellenme Tarihi : 31.10.2021 14:39

İLGİLİ HABERLER