Dünya
  • 27.6.2023 11:28

Lavrov Wagner'in operasyon yapacağı iki ülkeyi açıkladı

Rusya dışişleri bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Wagner paralı asker grubunun, liderinin hafta sonu başarısız ayaklanmasına rağmen Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki operasyonlarına devam edeceğini söyledi.

Sergei Lavrov, RT kanalına verdiği röportajda, Wagner üyeleri "orada eğitmen olarak çalışıyor. Bu çalışma elbette devam edecek" dedi.

Lavrov, özellikle Avrupa ve Fransa'nın iki Afrika ülkesini "terk ettiğini", bunun da Rusya ve Wagner'den askeri eğitmen sağlamalarını ve "liderlerinin güvenliğini sağlamalarını" istediğini söyledi.

Batılı güçler, Wagner grubunun Rusya'nın yurtdışındaki nüfuzunu artırmak için kullanıldığına inanıyor ve grubu işkence yapmak ve doğal kaynakları sömürmekle suçladı.

RT röportajında ​​Lavrov, Wagner şefi Yevgeny Prigozhin'in isyanının Rusya'nın müttefikleriyle olan bağlarında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini de söyledi.

"Yabancı ortaklardan Başkan (Vladimir) Putin'e desteklerini ifade etmek için birçok çağrı yapıldı" dedi.

Sonuç olarak Rusya'nın uluslararası ilişkilerinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna Lavrov, "Ortaklar ve arkadaşlarla, hayır. Diğerlerine gelince, açıkçası umurumda değil. Kolektif Batı ile bizim aramızdaki ilişkiler yok edildi. "

WAGNER'DEN AÇIKLAMA: ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Lideri Yevgeny Prigozhin'in hafta sonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yönetimini sarsan bir isyana öncülük ettiği Rusya'nın Wagner paralı asker grubunun karargahı Pazartesi günü 'normal modda' çalıştığını söyledi.

Saint Petersburg'da bulunan ofisten yapılan açıklamada 'Yaşanan olaylara rağmen merkez, Rusya Federasyonu yasalarına uygun olarak normal modda çalışmaya devam ediyor' ifadesine yer verildi.
Açıklamada Wagner'in Rusya'nın geleceği için çalıştığının altı çizildi ve destekçilere teşekkür edildi.

Wagner ofisi, Prigojin’in anlaşmayı doğrulamadığını ve uygun iletişim bulduğunda tüm soruları yanıtlayacağını söyledi.

KREMLİN'DEN WAGNER AÇIKLAMASI: SAVAŞI ETKİLEMEYECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus paralı asker grubu Wagner'in isyanının Ukrayna'daki işgali etkilemeyeceğini ileri sürmüştü

Wagner güçlerinin Ukrayna işgalinde rol oynadığı bilinse de tam olarak kaç Wagner askerinin Ukrayna'ya gönderildiği ve işgal bölgelerinde yer aldığı bilinmiyor.

Güncellenme Tarihi : 27.6.2023 11:47

İLGİLİ HABERLER