Dünya
  • 17.5.2024 12:32

LGBT'liler akıl hastanesine atılacak

Peru'dan LGBT kararı! Devlet Başkanı Dina duyurdu: Akıl hastası sayılacaklar

Peru, LGBT sapkınlığına karşı mücadele kapsamında önemli bir adım attı. Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte ülke genelinde artık trans bireylerin 'akıl hastası' olarak tanımlanacağını duyurdu.

Peru officially classifies trans people as 'mentally ill'

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, LGBT sapkını trans bireyleri "akıl hastası" olarak sınıflandırılma kararı aldıklarını açıkladı.

Peru classifies trans, intersex people as 'mentally ill'

'AKIL HASTALARI TRANSLARI TEDAVİ EDİP, TOPLUMA KAZANDIRACAĞIZ'

Toplumu korumak adına aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, "Akıl hastaları transları tedavi edip, topluma kazandıracağız." ifadelerini kullandı.

Peru'dan LGBT kararı! Devlet Başkanı Dina duyurdu: Akıl hastası sayılacaklarPeru'dan LGBT kararı! Devlet Başkanı Dina duyurdu: Akıl hastası sayılacaklar

ÜCRETSİZ TEDAVİ HİZMETİ VERİLECEK

Peru hükümeti bu kişilere ücretsiz psikolojik tedavi hizmeti verileceğini de duyururken bu hizmetlerin trans bireylerin yararına olacağı vurgulandı.

Peru Sağlık Bakanlığı, kararın ülkenin kamu sağlık hizmetlerinin "akıl sağlığına yönelik tıbbi bakımın tam kapsamını garanti edebilmesini" sağlamak için alındığını açıkladı.

Peru pulls ambassador from Honduras amid regional criticism | Protests News  | Al Jazeera

Sağlık Bakanlığı ayrıca trans bireylerin bu konuda destek almaları karşılığında sağlık sigortası talebinde de bulunabileceğini belirtti.

Diğer yandan bu bireylere ücretsiz olarak hormon tedavisi hizmeti de verilecek.

Güncellenme Tarihi : 17.5.2024 12:48

İLGİLİ HABERLER