Gündem
  • 27.2.2023 23:59

Malatya depremi sonrası Ahmet Ercan'dan korkutan uyarı! 6.7'ye erişecek

Malatya'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem sonrası Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, artçı depremlerin devam edeceğini belriterek, "M5.6'lık artçı deprem 5 kilomtere derinde sarsıcı olmuştur. Bölgede M6.7 erişecek artçı depremler 3-4 ay sürecektir." dedi.

Malatya'da meydana gelen ve onlarca binanın yıkıldığı 5.6 büyüklüğündeki depremin yankıları sürüyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Malatya'daki deprem sonrası flaş bir uyarıda bulundu.

Çevre illerde de hissedilen depremin artçılarının devam edeceğini ifade eden Ercan, şunları söyledi:

27.02.23 12.04'de Malatya Yeşilyurt Kozluk'ta 5,6'lık artçı deprem 5 kilometre derinde sarsıcı olmuştur. Bölgede 6,7 erişecek.

Artçı depremler 3-4 ay sürecektir. Yarın incelemeler için Malatya'daki olacağım.

"Evlere kesinlikle girilmemeli"

Yaşanan deprem sonrası İhlas Haber Ajansı'na konuşan Ercan, Malatya'da her an yeni depremler yaşanabileceğini söyleyerek evlere kesinlikle girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

"Ağır hasarlı yapılar göçecek, orta hasarlı yapılar ise ağır hasarlıya dönüşecektir"

Ercan, "5,6’lık deprem, artçı bir deprem. 7,9 ve 7,6’lık depremden sonra artçı depremler en az 3 ile 4 ay yoğun olarak sürecek. Dolayısıyla daha bu yoğunluğu göremedik. Yani ilk gün bir 6,6 oldu. Daha sonra geçen gün Hatay'da 6,4’lük bir deprem oldu. Sonra bir 5’lik deprem oldu ve bugün de 5,6’lık bir deprem oldu. Bunlar o bölgedeki gerginlikleri boşaltmak için henüz yeterli değil. O bölgede halen boşalmamış yerin altında gerginlikler var. Dolayısıyla bir tarafta Elazığ, bir tarafta Hatay, bir tarafta Kozan, bir tarafta Diyarbakır olmak üzere yaklaşık 11 ilde 160 bin kilometrekarelik alanda artçı depremler her an olabilir. Artçı depremlerin büyüklükleri 6,7’ye kadar varacaktır. Dolayısıyla bunların bazıları çok yıkıcı olacaktır. Çünkü ana deprem çok büyük. Dolayısıyla ağır hasarlı yapılar göçecektir. Orta hasarlı yapılar ise ağır hasarlı, az hasarlı yapılar ise orta hasarlı yapı biçimine dönüşecektir" dedi.

Güncellenme Tarihi : 27.2.2023 23:18

İLGİLİ HABERLER