Dünya
  • 28.2.2015 11:16

Milletvekili topmodel ile yürürken öldürüldü

Rusya'da muhalif milletvekili ve eski başbakan yardımcısı Boris Nemstsov Moskova'da öldürüldü.

Yetkililere göre kimliği belirsiz saldırgan Nemstov'a dört el ateş etti.

Yerel medyaya göre olayın gerçekleştiği sırada Nemstov, Kremlin Sarayı yakınlarında Ukraynalı top model Anna Duritskaya'yla yürüyordu.

Görgü tanıklarının iddiasına göre saldırgan arabadan çıkarak Nemstov'u vurdu.


Nemtsov, Kızıl Meydan'daki Aziz Vasili Katedrali'ne çok yakın bir noktada vuruldu.

PUTİN'İN ÖLDÜRMESİNDEN KORKUYORDU

Nemstov'un Moskova'da yapılacak Ukrayna'daki savaş karşıtı gösteri öncesi öldürülmesi dikkat çekti.

Nemstov son verdiği mülakatlardan birinde, muhalefet yapması nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendisini öldürmesinden korktuğunu söylemişti.

PUTİN'DEN YETKİLERE TALİMAT

Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in "provokasyon" olaran nitelendirdiği cinayeti kınadığı aktarıldı.

Nemstsov'un yakınlarını arayarak başsağlığı mesajı ileten Putin'in, cinayetin aydınlatılması için İçişleri Bakanlığı, Soruşturma Komisyonu ve Federal Güvenlik Servisi'ne talimat verdiği öğrenildi.OBAMA'DAN RUSYA'YA ÇAĞRI

Nemtsov'un öldürülmesine ABD Başkanı Barack Obama'dan da tepki geldi.

Rus muhalefet lideri Boris Nemtsov'un "vahşice öldürülmesini" sert bir dille kınayan Obama, cinayetin soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesine ilişkin Rusya hükümetine çağrıda bulundu.


İnsanlar, Nemtsov'un öldürüldüğü noktaya çiçek bırakıyor.

BORİS NEMSTOV KİMDİR?

Boris Nemstov, Solidarnost (Dayanışma) sivil toplum hareketinin kurucularından ve liderlerindendi. RPR-PARNAS siyasi partisinin Eş Başkanı ve Rus Muhalefeti Koordinasyon Konseyi üyesiydi.

Siyasi hayatına, 1991 Nijniy Novgorod Valiliği'nde başlayan Nemtsov, iki dönem sonra Rusya Hükümeti’nde görev almıştı. Önce Yakıt ve Enerji Bakanı olan siyasetçi, 1997 yılında Başbakan Yardımcısı oldu ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi’ne katıldı.

1999-2003 yıllarında Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’na milletvekili seçilen Nemtsov, Devlet Duması Başkan Yardımcılığı ve SPS fraksiyonu yöneticiliği yaptı.

Nemtsov, 8 Eylül 2013 yerel seçimlerinde, RPR-PARNAS partisinin liste başı olarak Yaroslavsk Bölge Duması milletvekili olarak seçildi.


 

 

 

İLGİLİ HABERLER