Gündem
  • 29.10.2022 00:50

Milli Muharip Uçak, Atak 2 ve Hürjet için tarih belli oldu!

Türkiye'nin, Cumhuriyet'in 100. yılında vitrine çıkarmaya hazırlandığı Hürjet, Atak-2 ve Milli Muharip Uçak için yoğun bir çalışma yürütülüyor.  2023'te gökyüzüyle buluşacak Hürjet ve Atak-2'nin "mock-up"larını SAHA EXPO'da sergilendi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Milli Muharip Uçak için bugünlerde gövde birleştirmeleri başlayacak. 2 Hürjet prototipi üretiyoruz. Uçaklardan birini mekanik testte kullanacağız. Atak-2'yi 2023'ün ilk çeyreğinde uçuracağız" dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Hürjet ve Atak-2'nin "mock-up"ları SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda sergilendi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atak helikopteri için İtalyanlarla yapılan çalışmanın ardından şirketin özgün helikopter çalışmalarının Gökbey ile başladığını söyledi.Atak-2'nin bu özgün çabaların devamı olduğunu vurgulayan Kotil, tüm bunları yaparken uçuş kontrol sistemleri, aviyonikler, dişli kutuları ve diğer alt sistemleri geliştirdiklerini dile getirdi. Kotil, bu çalışmalar dolayısıyla bir sonraki helikopter projesinin daha kolay hayata geçirilebildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"En zor helikopterimiz Gökbey'di. Gökbey'in ilk uçuşunda ağlamıştık, Atak-2 de ağlatacak inşallah. Bunlar güzel ağlamalar, gün sayıyor, 2023'ün ilk çeyreğinde uçuracağız. Atak, 5 tonluk bir helikopterdi, Atak-2 10 tonluk bir helikopter. Tümüyle biz geliştirdik. 1 tondan fazla mühimmat olacak üzerinde. Tüm sofistike elektronik savaş sistemleri, düşmanı izleyen, uzaktan vuran sistemler yer alacak.

Kendi klasında dünyada birinci olmasını istiyoruz. En iyi helikopter ABD yapımı 'Apache' derler. Sonradan yapılanlar öncekileri geçer. Biz de geçmeyi bekliyoruz. 2025'te Kara Kuvvetlerimize ilk teslimatı yapacağız. İlk uçuştan sonra sertifikasyon ve teslimat olacak. İmalatına devam ediyoruz ama dijital olarak 5 yıldır çalışıyoruz, helikopter fiziksel olarak ise 5 ayda ortaya çıkıyor."

"ARKADAŞLARIMIZ KARINCA GİBİ ÇALIŞIYOR"

Hürjet'tin de üretim çalışmalarının sürdüğünü aktaran Kotil, bunun yanında buz dağının görünmeyen kısmında da tasarım çalışmaları, rüzgar tüneli, demir kuş, simülatör, yakıt test altyapısı gibi yatırımlar bulunduğunu vurguladı.

Kotil, Hürjet Projesi kapsamında 2 prototip uçak üretimi gerçekleştirdiklerini anlatarak, "Uçaklardan birini mekanik testte kullanacağız, mukavemeti yerinde mi diye bakacağız. Diğerini uçuracağız. Hava Kuvvetlerimize 16 tane teslim edeceğiz." diye konuştu."Uçak yapmanın, daracık odalara koca koca sistemler yerleştirmek" anlamına geldiğini belirten Kotil, "Arkadaşlarımız karınca gibi çalışıyor. Hürjet, Atak-2, Milli Muharip Uçak ile 100. yılımıza çok gür sesle gireceğiz." dedi.

İLGİLİ HABERLER