Gündem
  • 30.8.2014 13:52

Necdet Özel’den bütün devlet büyüklerine saygı

Orgeneral Özel, tören sonrasında gazetecilere, "Çocuklar sizin de Zafer Bayramınız kutlu olsun, nice zaferlere" dedi. Orgeneral Özel ve beraberindekiler, tören yolundan ilerleyerek Devlet Mezarlığı'nda milli mücadelede görev almış komutanların isimlerinin yazılı olduğu Anısal Duvar'a çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, daha sonra Devlet Mezarlığı Şeref Defteri'ne şunları yazdı: 'Devletimizin kurucusu, ulu önder, eşsiz kumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en yakın arkadaşları, Kurtuluş Savaşımızın ebediyete intikal etmiş Kahraman komutanları, asil milletimizin yiğit evlatları Aziz şehitlerimiz, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 92'nci yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü münasebetiyle silahlı kuvvetlerimizin yüksek komuta heyeti olarak huzurlarınızdayız. Sizlerin, yüce milletimizin tek bir vatan üzerinde, tek bir bayrak altında hür ve özgür yaşamasını sağlamak için başlattığınız İstiklal Savaşı'mızın her safhasında gösterdiğiniz azim, cesaret ve kahramanlık her türlü övgünün üzerindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, bağımsızlık ve özgürlük aşkıyla ölüme koşarken şehadet makamına erişip kanlarınızla suladığınız bu mukaddes vatan topraklarını ve bu topraklar üzerinde daima dalgalanan şanlı al bayrağımızı sizlerden kutsal bir emanet bilerek teslim aldık ve her ne pahasına olursa olsun, bu değerleri korumak azim ve kararlılığında olduğumuzu huzurlarınızda belirtmeyi görev biliyoruz. Bu duygular içerisinde, aziz hatıralarınızı şükran ve minnetle yad ediyor, huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Emanetiniz emin ellerdedir. Huzur içinde yatın.'

Orgeneral Özel ve beraberindekiler, daha sonra milli mücadelede görev almış komutanların yanı sıra eski genelkurmay başkanlarının kabirlerine kırmızı beyaz karanfil bıraktı.

ESKİ CUMHURBAŞKANLARININ MEZARLARINI DA ZİYARET ETTİ

Genelkurmay Başkanlığı korumaları, daha önce gazetecilerin girerek çekim yapmalarına izin verilmeyen mezarlık alanına girmelerine izin vererek burada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral ve 4'ncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral ve 5'nci Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile eski Genelkurmay Başkanı Oramiral ve 6'ncı Cumhurbaşkanı Fahri Sabit Korutürk'ün kabirlerine karanfil bırakmasının görüntüsünün alınmasına izin verdi. Devlet Mezarlığı ziyaretinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay da hazır bulundu. YAŞ Kararları sonrasında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, ilk kez Devlet Mezarlığındaki törene katıldı. Orgeneral Özel ve komutanlar, törenin ardından gazetecilere toplu fotoğraf verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, töreni izleyen gazetecilere, "Arkadaşlar sizin de Zafer Bayramınız kutlu olsun. Nice zaferlere" dedi.
Ümit KOZAN-Fırat KESKİNKILIÇ/ ANKARA, (DHA)

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

İLGİLİ HABERLER