Gündem
  • 29.10.2023 12:00

Netahyahu Hahamların yazdığı Tevrat'ı rehber edinmiş ..erkekten kadına, çocuktan emzikte olana herkesi öldürün

Eski Savunma Bakanı Benny Gantz, Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve savaş kabinesi üyeleriyle birlikte Tel Aviv'de basın toplantısı düzenledi. Netanyahu, savaş kabinesi ve güvenlik kabinesi tarafından oy birliğiyle alınan kararla kara operasyonlarının genişletildiğini ve savaşın ikinci aşamasına geçildiğini açıkladı.

7 Ekim'de gerçekleşen saldırılarda ortaya çıkan güvenlik açıklarından ötürü Netanyahu henüz özür dilemedi ancak "7 Ekim, tarihimizde kara bir gün. Büyük bir güvenlik açığı vardı ve bunun sonuçları tam olarak araştırılacak. Herkes, ben de dahil olmak üzere, bu konuda sorumluluk alacak ancak bunlar savaştan sonra gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

Netanyahu, Hamas'ın arkasında İran'ın olduğunu belirterek "İran, Hamas'ı destekliyor ancak bu saldırının detaylarını planladıklarını söyleyemem. Fakat İran'ın desteği olmasa Hamas var olamazdı" dedi.

İsrailli yetkililer, Gazze Şeridi'ndeki kara saldırılarının esirlerin güvenliğini tehlikeye atmadığını savunuyor. Netanyahu, en öncelikli hedeflerinin Hamas'ı yok etmek ve ardından İsrailli esirleri kurtarmak olduğunu ifade etti.

Netanyahu, tüm İsrailli esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli tutukluların serbest bırakılma seçeneğini uzmanlarla görüştüklerini ancak şu anda bu konuyu tartışmanın faydalı olmadığını belirtti.

Tevrat'a atıflar

Netanyahu zaman zaman Tevrat'a atıflarda bulundu.

Netanyahu, Gazze Şeridi'ne saldırılarına ilişkin "Bu iyinin kötüye, ışığın karanlığa, yaşamın ölüme karşı bir zaferi olacak... Bu bizim hayatımızın görevi. Bu ayrıca hayatımın vazifesi." diye konuştu.

İsrail askerleri için tüm ülke adına dua ettiğini söyleyen Netanyahu, "Tanrı bize karşı ayaklanan düşmanları onların (askerlerin) önünde devirsin. O (Tanrı) düşmanlarımızı önlerinde eğsin, onları kurtuluş ve zaferle taçlandırsın." ifadelerini kullandı.

İsrail askerlerinin 3 bin yıldır İsrail için savaşan Hazreti Yuşa, Makkabiler, Roma'ya karşı ayaklanan Bar Kohba ve Yahudilik tarihine katıldığını savunan Netanyahu, İsrail'in "ikinci bağımsızlık savaşı yaptığını" söyledi.

İsrail'in kuruluş döneminde yürüttüğü savaş, Filistinliler tarafından, topraklarından edildiği, köylerinin, kentlerinin yıkıldığı için Büyük Felaket (Nekbe) olarak anılıyor.

Netanyahu ayrıca tüm ülkenin İsrail askerleri için kenetlendiğini belirtti ve Tevrat'a atıfta bulunarak, "Amalekiler'in size yaptığını unutma, der. Biz de hatırlıyor ve savaşıyoruz." sözlerini sarf etti.

Amalekiler meselesi

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde Amalekiler hakkında şu açıklamalar yer alıyor:

"Milattan önce 11. yüzyılın son çeyreğinde İsrail devletinin kurulması üzerine, İsrailoğulları’nı devamlı surette taciz ettikleri anlaşılan Amalekiler’in tamamen ortadan kaldırılmasına karar verilmiş ve 'erkekten kadına, çocuktan emzikte olana, öküzden koyuna, deveden eşeğe kadar hepsinin hiç ayırt edilmeksizin öldürülmesi' şeklinde verilen bu kararın Rab Yahova'nın emri olduğuna inanılmıştır (I. Samuel, 15/3). Bu katliam kararı yalnız semiz hayvanlar hariç tamamen uygulanmış ve ele geçirilen memedeki çocuklar dahi öldürülmüştür. Buna karşılık Amalekiler ise onların şehirlerini ele geçirdiklerinde, 'kadınlardan kimseyi öldürmemişler, küçükten büyüğe kadar hepsini esir alarak sürüp yollarına gitmişlerdir' (I. Samuel, 30/2). Açıklanan bu durum, iki milletin karakterleri arasındaki farklılık açısından fevkalade dikkat çekicidir."

Güncellenme Tarihi : 29.10.2023 11:54

İLGİLİ HABERLER