Eğitim
  • 28.10.2005 04:36

ÖĞRETMENLERE EK DERS MÜJDESİ...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin 3 milyon 510 bin lira olan bir saatlik ek ders ücretlerinin 10 milyon liraya çıkarılmasını öngören bir kanun taslağı hazırlayarak Başbakanlık’a gönderdi.

İki yıldır öğretmenlerin maaşlarının ve ek ders ücretlerinin iyileştirilmesi için çeşitli girişimlerde bulunan MEB, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması için yeni bir çalışma başlattı. MEB, ‘ek ders ücretlerinin günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi için’ Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapan bir kanun taslağı hazırlayarak Başbakanlık’a gönderdi. MEB, 1 Temmuz 2005’ten itibaren 3 milyon 510 bin lira olan ücretin 9 milyon 830 bin liraya çıkarılmasını talep ediyor. Ek ders ücretlerinin ne kadar artacağına ise Maliye Bakanlığı karar verecek. Yeni ek ders ücretlerinin 2006’dan itibaren yeni yılın bütçesinden karşılanması bekleniyor.

Yasa taslağıyla ‘özellikle kaynak yetersizliği nedeniyle öğretmen ihtiyacı kapatılamayan alanlarda ek ders görevi almayı özendirerek eğitim öğretim hizmetlerinin daha verimli bir şekilde sürdürülmesinin sağlanması’ amaçlanıyor. Taslakla ayrıca ‘öğretmenlerden mümkün olduğu ölçüde yararlanılması ve fazla öğretmen istihdamının önlenmesi’ hedefleniyor. 15 saatlik ek derslerin tamamına giren sınıf öğretmenlerinin eline maaşının dışında halen 210 YTL, branş öğretmenlerine ise 250 YTL geçiyor. Ek ders ücretlerinin 9,83 YTL’ye çıkması halinde sınıf öğretmenleri 580 YTL, branş öğretmenleri ise azami 700 YTL ek ders ücreti alabilecek. Neredeyse bir maaşa denk gelen bu ücreti öğretmen sayısını dikkate alacak olan Maliye’nin ‘fazla bulabileceği’ belirtiliyor.

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı, ‘öğretmenlerden azami ölçüde yararlanılması’ amacıyla 25 yıl hizmeti tamamlayanlara da ek ders verecek. Bakanlığın hazırlayıp 23 Haziran 2005’te Bakanlar Kurulu kararıyla Meclis’e gönderdiği yasa tasarısının, bayramdan sonra görüşülerek yasalaşması bekleniyor. Böylece halen 15 saat maaş karşılığı derse giren emektar öğretmenlere de 30 saate kadar ek ders görevi verilebilecek.

/İbrahim Asalıoğlu - Zaman

İLGİLİ HABERLER