Gündem
  • 28.10.2021 22:10

Ömer Çelik: CHP'de kırılma oldu

Irak ve Suriye tezkeresine ret oyu veren CHP'ye tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Geçmişte PYD/PKK Türkiye'ye niye saldırsın ki diyenler bugün tezkereye hayır oyu vermiştir. Anlaşamadığımız pek çok nokta olsa da CHP geçmişte Türkiye'nin milli, sınır güvenliği konusunda çok yüksek hassasiyet gösterirdi" diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik'in konuşmasından satır başları:

Cumhuriyet'i kuran ruhun bugün aynı kararlılıkla yaşadığı ve geleceğe aynı azimle aktarılacağını ifade etmek isterim. Gazi Mustafa Kemal'in sözündeki irade, tarihsel birikim ve geleceğe dönük olarak en zor şatlarda bile devam etme iradesi her zaman, hepimiz için yol göstericidir.

TBMM 2 kere gazi olmuştur. Dünyadaki bütün meclisler bir savaşın sonunda kurulmuşken dünyada bir tek TBMM bir savaşa komutanlık etmiştir. Nasıl o gün o irade, milletvekilleri hiçbir şekilde meclisi terk etmediyse aynısı 15 Temmuz'da da görülmüştür.

Evlatlarına kavuşmak için vicdan nöbeti tutan Diyarbakır Annelerine bir kez daha hürmetlerimizi sunuyoruz.

Şebnem Şirin'in katledilmesi

Şebnem Şirin hunharca katledildi. Kadın cinayetleri maalesef hepimizi sarsmaya, kahretmeye devam ediyor. Bu canilerin içinde bulundukları kültürel ortam, onları teşvik eden çeşitli kodlar, bütün bunlar eğitimden çeşitli sivil toplum çalışmalarına kadar birçok alanda güçlü bir mücadele verilmesi gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Kadına şiddetin insanlığa şiddet olduğunun anlatılması, bunun yeni nesillerde bir bilince dönüşmesi, çok boyutlu ve birlikte ortaya koyulacak bir iradeyi gerektiriyor.

Hem caydırıcılık konusunda yasal düzenlemeler getirdik hem de takip konusunda bütün bunları önlemeye yönelik yüksek bir gayret var. Bu sadece güvenlik ve yasa meselesi değil. Kullandığımız Haber dilinden dizilerde teşvik edilen rol modellerine, birtakım kültürel kodlara kadar çok geniş bir çerçevede ele alınması gereken bir mesele. Bu konuda parti olarak yeni çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Şebnem Şirin'e Allah'tan rahmet diliyorum.

Irak-Suriye tezkeresi

Terörle mücadele güçlü şekilde sürüyor. En son, Irak ve Suriye'deki askeri varlığımız için bir tezkere getirildi meclise. Maalesef burada hayır oyu veren partilerin gerekçelerinin mantıksızlığı, dayanıksızlığı ve milli güvenlik hassasiyetinden yoksunluğuyla karşı karşıya kaldık.

Bu tezkerelerle birlikte yapılan operasyonlar söz konusu olmasaydı bugün Türkiye'nin Suriye ve Irak sınırlarında terör devletçikleri kurulmuş olacaktı. Bu fiili oluşumlar kurulma safhasına gelmişken TSK oraları darmadağın etmiştir. Sınırlarımızın yakınında herhangi bir terör devletçiğine göz yummayacağımız kararlı şekilde gösterilmiştir. DEAŞ'la karadan mücadele eden ve en çok zayiatı vermiş ülkeyiz.

CHP'nin tarihi açısından kırılmadır

Geçmişte PYD/PKK Türkiye'ye niye saldırsın ki diyenler bugün tezkereye hayır oyu vermiştir. Türkiye'nin sınır güvenliği açısından 20-30 Km Irak ve Suriye sınırında oluşturulan derinliğin ne kadar hayati olduğu bu süreçte bir kez daha görülmüştür. Burada ortaya koyulan iradeye Türkiye'nin milli güvenliği konusunda hassasiyeti olan herkesin destek vermesi gerekirdi.

Ortaya çıkan bu tablo CHP'nin tarihi açısından da bir kırılmadır. Geçmiş dönemlerde ortaya koydukları analizler dikkate alınmaya değerdi ama şimdi CHP kendi tarihindeki bu pozitif duruşu terk etmiş görünüyor.

Türkiye'nin terörle mücadelesini savaş olarak nitelendiren partiyle CHP aynı hizaya gelmiştir. Teröre destek verenler, PKK'yı terör örgütü saymayanlar, CHP'ye mesaj göndererek 'bu tezkereye hayır oyu verin' dedikten sonra CHP hayır oyu vermiştir. Anlaşamadığımız pek çok nokta olsa da CHP geçmişte Türkiye'nin milli, sınır güvenliği konusunda çok yüksek hassasiyet gösterirdi.

Erdoğan'ın Afrika temasları

Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyareti dünyada çok yankı getirdi. Türkiye'nin Afrika'da ne işi var diye sordu bazıları. Türkiye Afrika'daki varlığını herhangi bir ülkeye karşı olmak değil, Afrikalı kardeşlerimizin yanında olmak için gerçekleştirir.

Afrika'da sömürgeci olarak bulunanların bugün oraya eşit ortaklık çerçevesinde giden Türkiye'yi sorgulamaları ibretlik bir durumdur. Maalesef Afrika'da eski sömürgecilere yenileri eklenmiş.

2002 yılında Afrika'da sadece 12 büyükelçiliğimiz vardı, bunu 43'e yükseltmiş olduk. Yatırımlar yapıyor, insani faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Afrika'ya bu çerçevede yeni ziyaretleri planlanıyor.

Ermenistan ile normalleşme

Ermenistan Azerbaycan'a karşı saldırganlığından vazgeçerse bölgede kurulacak istişare mekanizmasının bir parçası olacaktır. Bunu Azerbaycan'ın kabul etmesiyle Türkiye de tabii ki kabul etmiştir.

Ortaya çıkan bu tablo CHP'nin tarihi açısından da bir kırılmadır. Geçmiş dönemlerde ortaya koydukları analizler dikkate alınmaya değerdi ama şimdi CHP kendi tarihindeki bu pozitif duruşu terk etmiş görünüyor.

10 büyükelçinin geri adımı

Büyükelçiler Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine göre davranmak durumundalar. Hiçbir şekilde bu üslubu kabul etmeyeceğimizi ifade etmiştik. Biz Türkiye'de büyükelçileri kendi ülkeleriyle ilişkilerin iyi olması için çok değerli misafirler olarak görüyoruz.

Ülkeler arasında birbirlerini eleştiren, politikasını kritik eden çeşitli dönemler yoğunlaşabiliyor. Bu dönemlerde bile bir ülkenin buradaki büyükelçisi diplomatik başarısını ortaya koyarak ilişkilerin hasar almadan bir kapasite ortaya koyduğunda hem diplomatik görevini, hem ülkesinin doğru temsilini, hem de ülkemizin kendi ülkesine doğru anlatılmasını sağlıyor. Ama bu son olay büyükelçilerin diplomatlığına uygun bir iş değildir.

AB'nin Türkiye raporu

Yargı ve temel haklar konusunda AB'nin eleştirileri nerede konuşulacaktır? Yapılacak şey, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik konularını içeren 23. ve 24. fasılların açılmasıdır. AB bir yandan eleştiri getiriyor bir yandan da bu fasılları açmıyor. Fasıl açmak için bir ön şart olmaz. Müzakereye yanaşmıyorsunuz. Yaptığınız şey bir değerlendirme, analiz olmuyor; sadece bu konuları Türkiye'ye karşı bir koz gibi kullandığınız ortaya çıkıyor.

AB yetkilileri Türkiye'de yargı ve temel haklar konularını gerçekten konuşmak istiyorlarsa o zaman 23. ve 24. fasılları açmalılar. Türkiye tarafı sizi tatmin edecek bir perspektif ortaya koymazsa o zaman faslı kapatmazsınız, müzakereler bir sonuca varmamış olur.

18 Mart Mutabakatı'nın tüm boyutlarıyla uygulanması gerekirken buna uymuyorlar. O mutabakatın içinde olan fasılların açılması, üst düzey temaslar, gümrük birliğinin güncellenmesi gibi konularının hiçbirini gündeme almıyor, sadece göç meselesini gündeme alıyor. AB'nin attığı imzaya sadık kalmadığının göstergesidir bu.

Göç meselesinde Türkiye'nin insani tavrı onların sınır güvenlikleri açısından işe yaradıkları için bunu takdir ediyorlar ama diğer maddeleri gündeme almıyorlar. Bu siyasi ikiyüzlülükten başka bir şey değil. AB Kıbrıs Türklerini sistematik olarak görmezden gelen yaklaşımını sürdürüyor. Kısıtlayıcı mekanizmaları siz üretiyorsunuz, ondan sonra da uyumun azaldığını söylüyorsunuz. Doğru tavır oturup müzakere etmektir. Türk tarafı performans gösterir, istenen sonuçlara ulaşırsa o zaman ne yapacağız gibi bir endişeyle fasıl açmıyorlar.

Batı Şeria

Şeria'daki çeşitli yerlerde 3100 konutun inşasına izin verildi. Bu iki devletli çözüm perspektifini ortadan kaldıran bir yaklaşımdır.

Orman alanlarının ağaçlandırılması

Kasım ayında Tarım Bakanlığımız bir seferberlik başlatarak yanan ormanların yeniden ormanlaştırılması için çalışma başlatıyor. Burada birkaç metot kullanılacak. İlki ağaçlandırma, sonra tohum takviye ve bazı yerlerde kendi haline bırakma yöntemi. 11 Kasım'da 81 ilde vatandaşlarımızla bu seferberlik kapsamında bu ortaya konacak.

Temiz su kaynakları

Hem temiz su kaynaklarının korunması, hem yeni temiz su kaynaklarının üretilmesi, temiz suyun korunması, su kaynaklarının israf edilmemesi için ortaya pek çok mekanizma ortaya koyuldu.

Büyükelçilerle ilgili ek tedbirler

Bundan sonrasında Türkiye'nin içişlerine müdahale gibi konular olduğunda bunun nasıl bir mekanizmayla tavır konacağı konusunda çalışmıştır Dışişlerimiz. Ama esas olan büyükelçilerin Türkiye'ye müdahale anlamına gelebilecek herhangi bir açıklamadan uzak durmasıdır.

Kadına şiddet

Bazı meselelerde ortak irade oluşturmak önemli. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri böyle bir mesele. Bu acı haber duyulur duyulmaz birilerinin bunu politize etmesi doğru değil. Son derece insani, canımızı yakan bir konu. Bunun politik tartışma olmaması, ortak bir dayanışma alanı olması lazım.

Tezkere hayır vermekten oy bekliyorlarsa birileri hiçbir vatandaşımızın buna yöneleceğini düşünmüyorum. CHP'nin yönetiminin ortaya koyduğu bu yanlış yaklaşıma karşı CHP tabanının da olumlu yaklaşacağını düşünmüyorum. CHP tabanındaki kardeşlerimiz Türkiye'nin milli güvenliği konusunda son derece hassastırlar. Bugün CHP'nin bu tavrının doğru olup olmadığıyla ilgili bir anket yapılsa vatandaşlarımız yüzde yüz bunu reddedecektir.

CHP'nin "yabancı asker" iddiası

İki eleştiri getirdiler; biri süreyle, diğeri yabancı silahlı kuvvetlerle ilgili. Bundan önce evet verdikleri tezkere de vardı yabancı kuvvetler maddesi. Biz DEAŞ'la mücadele açısından uluslararası bir koalisyonun parçasıyız. İskenderun Limanı'nın, İncirlik Üssü'nün kullanılması gibi, yine TC'nin onay vereceği kapsam, sınır ve süre içerisinde bu işbirlikleri yapılabiliyor.

Bu madde Türkiye'nin uluslararası terörle mücadele koalisyonunun bir parçası olması anlamında ihtiyaç duyulan bir maddedir. Ya daha önce evet derken tezkereleri okumadılar ya da "bilinmeyen" ama herkesin bildiği birtakım ittifak ilişkileri çerçevesinde tutum değiştirdiler.

CHP içerisinde o maddenin ne manaya geleceğini bilen, eski diplomat olan kişiler de var. Bu bilinmesine rağmen başka ilişkiler çerçevesinde hayır demeye karar vermişler, sonra da bahane üretmek için o maddeye sığınıyorlar.

CHP'nin bu tavrını takdir eden siyasetçilere bakın, bunlar sadece 'PKK terör örgütü değildir' diyen, PKK'ya siyasi destek veren kişi ve kesimlerden oluşuyor.

Süreyle ilgili olan eleştiriyse, planlama oradaki ihtiyaçlar çerçevesinde, orada sorun bitmiyor, karmaşa devam ediyor bazı ülkelerinin orada Türkiye'ye saldıran terör örgütlerine desteği sürüyor. Mücadeleyi daha kapsamlı, net şekilde çerçevelemek için bu süre istenmiştir. CHP'de Türkiye'nin terörle mücadelesinin süresini tartışmak bir mesele haline geldiyse bu başka bir anlama gelir. CHP'nin kendini bu duruma düşürmemesi lazımdı ama maalesef CHP düşürmüştür.

Güncellenme Tarihi : 28.10.2021 20:10

İLGİLİ HABERLER