Medya
  • 30.3.2012 19:00

Özgür Gündem gazetesi kapatılmayacak

İSTANBUL- Özgür Gündem gazetesinin yayınının durdurulması yönündeki kararı kaldıran mahkeme, ''kapatma kararında bir isabetsizlik olmadığını, ancak yasa koyucunun hakime vermiş olduğu takdir hakkının özgürlük lehine yorumlanması gerektiğini'' ifade etti.
          Yayın durdurma kararının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyetinin iki sayfalık kararında, ''Söz konusu gazetenin 355. sayısında yer alan haber ve fotoğraflarla terör örgütü PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı anlaşılmaktadır'' denildi.
     Nöbetçi hakimlik tarafından verilen bir ay süreyle yayını durdurma kararının yerinde olduğu ve hakimin takdir yetkisini kullandığı belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:
     ''İç mevzuat değerlendirildiğinde, kararda bir isabetsizlik olmadığı açıktır. Ancak İnsan Hakları Sözleşmesi, AİHM kararları, evrensel hukuk kuralları ve Anayasamızın 90. maddesi ile birlikte değerlendirildiğinde, adı geçen gazetenin bir aylık yayın süresi içerisinde ne tür yazılar yazacağı ve yayımlayacağı henüz bilinmediğinden, yayın durdurulmasını gerektirir yazılar yazıp yazmayacağı belirsiz olduğundan ve yine basın özgürlüğü ilkeleri de göz önüne alınarak, 'durdurulabilir' şeklindeki yasa koyucunun vermiş olduğu takdir hakkının özgürlük lehine yorumlanması gerekmektedir.''
     Anlatılan bu nedenlerle genişletici özgürlük yorumu yapılıp, haber alma hürriyeti, basın hürriyeti ve basın hürriyeti ilkelerinin göz önüne alınarak, söz konusu gazetenin bir ay süreyle yayınının durdurulması kararının isabetli olmadığını belirten mahkeme heyeti, nöbetçi hakimliğin verdiği kararın kaldırılmasını oy birliğiyle karara bağladı.
     İstanbul'da yürütülen terör örgütü soruşturması kapsamında, örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla savcılığın talebi üzerine nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesine bir ay kapatma cezası vermişti.

 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:12

İLGİLİ HABERLER