Dünya
  • 13.10.2020 00:00

Papa, iki erkek çocuğa tecavüz eden kardinali Vatikan'da ağırladı

Cinsel tacizden suçlu bulunan Kardinal George Pell, Papa ile görüştü

Papa Francis bugün aldığı bir son dakika kararıyla Avrupa'yı sarsan erkek çocuklara cinsel taciz davasının baş aktörü olan ve jüri tarafından suçlu bulunarak 6 yıl hapse mahkum edilen Kardinal Pell'i kabul etti. Bu kapsamda Avustralya’da çocuklara yönelik cinsel istismar işlediği gerekçesiyle hüküm giyen Kardinal George Pell, mahkumiyet kararının bozulmasından bu yana ilk kez Papa Francis ile bir araya geldi ve birlikte fotoğraf verdi! İşte tartışmalı görüşmede son durum ve ayrıntılar...

Pope Francis decries 'unjust sentences' after cardinal George Pell  acquitted | George Pell | The Guardian

Avrupa Papa Francis'in aldığı son dakika kararıyla kabul ettiği ve birlikte fotoğraf verdiği cinsel taciz tartışmalarının odağındaki Kardinal Pell ile görüşmesini konuşuyor. Avustralya'da Mellçocuklara yönelik cinsel istismar işlediği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Kardinal George Pell,mahkumiyet kararının bozulmasından bu yana ilk kez Papa Francis ile bir araya geldi.

Column: With his treatment of Cardinal Pell, Pope Francis shows his  clericalism | National Catholic Reporter

KARDİNAL PELL ROMA'YA DÖNDÜ

Avustralya'nın Melbourne eyaletinde erkek çocuklara yönelik cinsel istismar suçu işlediği iddiasıyla yargılanan ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Kardinal George Pell, aldığı mahkumiyet kararının bozulmasından sonra 3 yıl aranın ardından ilk kez İtalya'nın başkenti Roma'ya döndü.

Pope Francis receives Cardinal George Pell - Vatican News

SON DAKİKA PAPA GÖRÜŞTÜ VE BİRLİKTE FOTOĞRAF VERDİ

 Avustralya mahkemesi, Melbourne'da görev yaptığı dönemde iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan mahkum olan eski Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell'in cinsel taciz mahkumiyet kararını bozmuştu. Kardinal Pell, 3 yıl aradan sonra ilk kez Vatikan'da, Papa Francis ile bir araya geldi. Vatikan ofisinden görüşmeye dair fotoğraf paylaşıldı.

JÜRİ KARDİNALİ SUÇLU BULMUŞ 6 YIL HAPİS ALMIŞTI

 Victoria Bölge Mahkemesi jürisi 12 Aralık 2018'de, Vatikan'ın 3 numaralı ismi Pell'in, Aralık 1996 ve Şubat 1997'de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali'nde o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar vermişti. Pell'in Avustralya Yüksek Mahkemesi tarafından mahkumiyet kararı bozulmadan önce 6 yıllık hapis cezasının 13 ayını tamamlamıştı.

Pope Francis kept George Pell as the Vatican's treasurer after sex charges  | Daily Mail Online


NE OLMUŞTU?

Kardinal Pell Mellbourne kentinde 2 erkek çocuğuna cinsel taciz suçundan 6 yıl mahkumiyet almıştı

Cardinal Pell jailed six years for sexually abusing choir boys,  Australia/NZ News & Top Stories - The Straits Times

Avustralya Yüksek Mahkemesi, Melbourne kentinde 1996-2001 yıllarında başpiskoposluk yaptığı dönemde 13 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan 6 yıl hapse mahkum edilen 78 yaşındaki Avustralya Kardinali ve eski Vatikan Ekonomi Bakanı George Pell'in temyiz başvurusunu karara bağladı.

TEMYİZE GİTTİ VE HAPİSTEN KURTARILDI

Yapılan başvuruyu görüşen Yüksek Mahkeme, Pell'in mahkum olduğu Melbourne Bölge Mahkemesi'ndeki jürinin duruşmada sunulan tüm kanıtları düzgün bir şekilde değerlendirmediğine hükmederek cinsel taciz mahkumiyetini bozdu.

NİSAN AYINDA SALIVERİLDİ

 Temyiz davasını karara bağlayan 7 hakimin oy birliğiyle aldığı kararın ardından 13 Nisan 2019'da 6 yıl hapse mahkum olan eski Kardinal Pell'in, Victoria eyaletinde tutulduğu Barwon Hapishanesi'nden salıverildi.

 "SUÇLU DA ÖFKELİ DE DEĞİLİM" DEMİŞTİ

Kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada "adaletin temeli doğruluktur" ifadelerini kullanan ve suçlu olmadığını bildiğini dile getiren Pell, kendisini suçlayanlara karşı "kötü niyet taşımadığını'" söyledi.

JURİ KARDİNALİ SUÇLU BULMUŞTU

 Victoria Bölge Mahkemesi jürisi 12 Aralık 2018'de, Vatikan'ın 3 numaralı ismi Pell'in, Aralık 1996 ve Şubat 1997'de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali'nde o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar vermişti. Ancak Pell hakkında devam eden cinsel taciz davaları yüzünden açıklanamayan karar söz konusu davaların 26 Şubat 2019'da düşmesinin ardından açıklanmıştı. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Pell, 13 Nisan 2019'da çıkartıldığı mahkemede 6 yıl hapse mahkum edilmişti.

İLGİLİ HABERLER