Yaşam
  • 30.6.2015 22:02

Poyrazoğlu: ‘Ben hatalarımın üniversitesinden mezun oldum’

Poyrazoğlu, 'Benim kendi zihnimden çıkmış olan cümle de, yaşamımı üzerine inşa ettiğim cümle de ‘Ben hatalarımın üniversitesinden mezun oldum’ cümlesidir' dedi.

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan ayı kültür sanat etkinliklerine Türk Tiyatrosu’nun usta ismi Ali Poyrazoğlu konuk oldu. Usta tiyatrocu Poyrazoğlu, Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesisleri’nde usta oyuncu Atilla Arcan moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Aliağalılar ile buluştu. Yoğun bir ilgi ile karşılaşan Poyrazoğlu, tiyatro hayatı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Tiyatroya büyük bir hayranlık beslediğini ve ölene kadar da bu meslekten emekli olmayı düşünmediğini söyleyen Poyrazoğlu, tiyatroculuk kariyeri hakkında bilgiler verdi. Poyrazoğlu, “1972 yılında Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nu kurdum. O günden beri tiyatroculuk kariyerime Ali Poyrazoğlu tiyatrosunda devam ediyorum. 1972 yılından bugüne 350 bölüm televizyon dizi çevirdim. 60 tane filmde başrol oynadım. Amerika’da İngilizce, Fransa’da Fransızca, Yunanistan’da Yunanca oyunlar oynuyorum. Tiyatromu hiçbir zaman kapatmadım, her sezon açık tuttum. İnsanlara ufacık da olsa bir şeyler anlattığıma, fark etmedikleri şeyler için fark etmelerine yardımcı olduğuma inanıyorum. Bu yüzden bu meslekten emekli olmayı hiç düşünmüyorum” dedi.

Poyrazoğlu, hayat felsefesini ise şöyle ifade etti: “İnsanın, yaşamını üzerine inşa edeceği inançları, felsefesi, temel bir cümlesi olması gerekir. Benim, yaşamımı üzerine inşa ettiğim iki cümlem var. Birincisi Hz. Muhammed'in bir hadisinde buyurduğu gibi; 'İki günü aynı olan insanın bir günü kayıp demektir'. Ben de her günüm farklı olsun diye, her günümü farklı bir güne çevirmeye çalıştım. Benim kendi zihnimden çıkmış olan cümle de, yaşamımı üzerine inşa ettiğim cümle de ‘Ben hatalarımın üniversitesinden mezun oldum’ cümlesidir. Bir kez yaptığım hatayı bir daha yapmamak için yaşamımı her gün yeni baştan inşa ediyorum. Herkesin, inandığı, yaşamını üzerine inşa edebileceği, temelini atabileceği iki cümlesi olursa, hem daha mutlu, hem daha anlayışlı hem de ileriyi gören, ne yaptığını bilen, ayakları yere sağlam basan bir insan çıkarabilir kendisinden.”

“BİRÇOK MESLEKTE AT KOŞTURUYORUM”

Kendisini birçok iş dalında ayakta durabilen bir insan haline getirmeye çalıştığını da sözlerine ekleyen Poyrazoğlu, “İsterim ki herkes kendisinden ikinci, üçüncü bir kişi çıkarsın. Hayatımı bir panayıra, bir lunaparka çevirerek, atlıkarıncaya binen, dönme dolaba binen bir çocuk gibi yaşamak istedim. Bunu da becerdiğimi düşünüyorum. Tiyatroculuk hayatımın yanı sıra, üniversitede hocalık yapıyorum. Kitap yazıyorum. Ayrıca 12 yıl gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Yani birçok meslekte at koşturuyorum. Bu da yaşamımı eğlenceli bir hale getirdi” diye konuştu.

KENDİNİZİ KANITLARSANIZ ZENGİN OLURSUNUZ

Oyunculuk yapmak isteyen gençlere de tavsiyelerde bulunan Poyrazoğlu, “Günümüzde oyuncu olmak isteyen çok genç var. Oyunculuk zor bir meslektir. Ama dünyanın en keyifli işlerinden birisidir. Meslekte kendinizi kanıtlayabilirseniz zengin de olursunuz. Tutturamazsanız, şöhret olamazsanız da mutlu olursunuz. Bu şöhret olmak kadar önemlidir” dedi.

Programın sonunda sahneye gelerek usta tiyatrocu Ali Poyrazoğlu’na teşekkür eden Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Poyrazoğlu’na Aliağa'nın simgelerinden olan Kyme Antik kentine ait sikkelerin tuğrasıyla işli cam bir tabak hediye etti. 

TARIK DEMİR

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 19:35

İLGİLİ HABERLER