Dünya
  • 28.2.2022 23:18

Putin savaşı durdurmak için dört şartını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Putin, telefon görüşmesinde Ukrayna'daki savaşın durması dört şartını açıkladı.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Putin ile Macron'un telefonda görüştüğü kaydedildi.

Putin’in görüşmede sorunun çözümüne yönelik şartları sıraladığı belirtilen açıklamada, "Putin, böyle bir çözümün ancak Rusya'nın Kırım üzerindeki egemenliğinin tanınması, Ukrayna devletinin militarizm ve Nazizim’den arındırılması ve tarafsız statüsünün sağlanması dahil Rusya'nın güvenlik alanındaki meşru çıkarlarının koşulsuz olarak dikkate alınmasıyla mümkün olduğunu vurguladı." ifadeleri kullanıldı.

Kremlin, Putin'in Macron'la görüşmesine dair bir açıklama yaptı. Buna göre, bir anlaşmaya varabilmek için  "Rusya'nın güvenlik alanındaki meşru çıkarları dikkate alınmalı". Peskov'un medyaya verdiği bilgiye göre Kremlin şartlarını şöyle sıralıyor:

 1. Kırım'ın Rusya toprağı olarak tanınması,

2. Ukrayna'nın silahtan ve Nazilerden arındırılması,

3. Ukrayna'nın tarafsızlığını ilan etmesi.

4. Rusya'nın güvenlik alanındaki meşru çıkarlarının koşulsuz olarak dikkate alınması

 Peskov,  "bu şartların yerine getirilmesi ile  Rusya'nın meşru güvenlik çıkarlarının koşulsuz olarak dikkate alınmış olacağı" değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, Rus tarafının Ukrayna temsilcileriyle müzakerelere açık olduğu ve bunun istenen sonuçlara yol açmasını beklediği kaydedildi.

Putin'in Macron'a Rus Silahlı Kuvvetlerinin sivilleri tehdit etmemesine ve askeri olmayan yerlere özellikle dikkat ettiklerini vurguladığı açıklamada, tehdidin "sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanan, yerleşim bölgelerine kasıtlı olarak saldırı silah sistemleri yerleştiren ve Donbas'ı yoğun şekilde bombalayan Ukraynalı milliyetçilerden geldiğini" söylediği aktarıldı.

Güncellenme Tarihi : 28.2.2022 23:27

İLGİLİ HABERLER