Gündem
  • 29.4.2007 11:53

''RAPOR YARIN ÜYELERE DAĞITILABİLİR''

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, toplantı yeter sayısının 367'yi bulmadığı iddiasıyla açtığı davada, raportörün hazırlığını tamamlaması halinde raporun Anayasa Mahkemesi üyelerine yarın dağıtılacağını bildirdi.
     Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, raportörün başvuruyla ilgili raporunu tamamlaması halinde yarın üyelere dağıtılacağını, görüşmelere ne zaman başlanacağının belli olmadığını söyledi.
     Kılıç, Anayasa Mahkemesinin yarınki ve 1 Mayıstaki Yüce Divan duruşmalarının hatırlatılıp, CHP'nin başvurusunun ne zaman gündeme alınacağının sorulması üzerine, konunun duruma uygun bir zamanda görüşülmeye başlanacağını belirtti.
     Anayasa Mahkemesi Heyetinin, CHP'nin başvurusunda, yürürlüğün durdurulması ve iptal istemlerini birlikte incelemesi bekleniyor. Heyet, ihtiyaç duyarsa yarın TBMM'den seçimin ilk turuna ilişkin tutanakları isteyecek.
     Anayasa Mahkemesi heyeti yarın sabah 10.00'da Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın Yüce Divan'da yargılandığı davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın esas hakkındaki mütalaasını, müdahil avukatlarının da esas hakkındaki görüşlerini dinleyecek.
     Heyet, 1 Mayıs Salı ve 2 Mayıs Çarşamba günlerinde de eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanları Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan'ın yargılandıkları davada, esas hakkındaki savunmaları dinleyecek.

İLGİLİ HABERLER