Gündem
  • 8.6.2023 14:35

Rusya Müslümanları Başkan Erdoğan’la namaz kılmaz istiyor

Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüştü. Görüşmede Rusya’daki halkların ve Müslümanların Türkiye seçimlerine olan ilgisi konuşulurken Gaynutdin dikkat çeken  bir çağrıda bulundu. Başkan Erdoğan’a çağrıda bulunan Gaynutdin, “Rusya’daki 25 milyon Müslüman kendisi ile namaz kılmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusça baskısı yapılan "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" isimli kitabı Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar tarafından Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin'e takdim edildi. Büyükelçi Samsar, Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresini ziyaret ederek Gaynutdin ile görüştü. Görüşmede Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Savuran da hazır bulundu. Samsar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kitabını Gaynutdin'e verdi.

"HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ"

Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimini Rusya'daki halkların ve Müslümanların yakından takip ettiğini ve bunu hissettiklerini belirten Samsar, "Bugüne kadar Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arasındaki yakın dostluk, ilişkilerin her alanına çok olumlu yönde katkıda bulundu. Bundan sonra da bu ilişkileri daha da geliştirmek için hep beraber çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın kitabını takdim etmek üzere ziyarete geldiklerini ifade eden Samsar, Erdoğan'ın daha adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir barışı tesis etmek için Birleşmiş Milletler'de (BM) birtakım değişiklikler yapılabileceği fikrini her fırsatta dile getirdiğini anımsattı. Samsar, bu fikirlerini Erdoğan'ın bizzat kendisinin bir kitap haline getirdiğini, bu kitabın Rusçaya da çevrildiğini ifade etti.

Samsar, Moskova Merkez Camisi'ni Erdoğan ve Putin'in birlikte açtığını hatırlatarak, "Sayın Putin, Rusya Müslümanlarına önem veriyor. Geçtiğimiz yıl, İdil Bulgar Devleti'nin İslam'ı kabul edişinin 1100. yılı nedeniyle federal düzeyde kutlama da bunun göstergesiydi." dedi. Ayrıca Samsar, 6 Şubat'ta Türkiye'deki depremlerde yaptıkları yardım kampanyaları nedeniyle Rusya Müslümanlarına teşekkür etti.

Güncellenme Tarihi : 8.6.2023 14:36

İLGİLİ HABERLER