Dünya
  • 27.7.2023 23:24

Şam’da büyük patlama.. 25'ün üzerinde ölü ve onlarca yaralı var

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan ve her yıl Muharrem ayında binlerce insanın ziyaret ettiği Seyyide Zeynep Türbesi civarında büyük bir patlamanın meydana geldiği bildirildi.Suriye’nin başkenti Şam’da, her yıl Muharrem ayında binlerce Şii ve Alevi müslümanları ağırlayan Seyyide Zeynep Türbesi ve Cami civarında patlama meydana geldi.

Patlamanın taksiye yerleştirilen bomba düzeneğinin neden olduğu açıklandı. Patlama sonucu çok sayıda ölü ve yaralı olduğu ifade edildi.

SOHR aktivistleri, bugün Rif Dimashq'ın Sayeda Zeinab şehrinde tel örgüye sıkışan bir arabanın patlamasında olay anında altı kişinin öldüğü ve 20 kişinin de yaralandığı bildirilmişti. Daha sonra yapılan açıklama ölü sayısının kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere 25'i aştığını bildirildi. Çok sayıda yaralı olduğu için ölü sayısının daha da artması bekleniyor.

SOHR kaynakları, kısa bir süre önce Rif Dimashq'a bağlı Sayeda Zeinab kentindeki Sayedat Al-Sham otelinin önünde bir alana çarpan bir aracın patlaması sonucu bir kadının öldüğünü ve üç çocuğunun yaralandığını bildirdi.

Patlama, çok sayıda Şii Arap ve yabancı ziyaretçinin bu etkinliğe katılmak için şehre geldiği Sayeda Zeinab şehrinde Aşure'yi anma hazırlıkları ile aynı zamana denk geldi.

Aşure, İslam'da bir anma günüdür, Şii toplumu arasında Aşure, Hazreti Muhammed'in (Sallallaha Aleyhi ve Sellem) torunu Hüseyin ibn Ali'nin (Radıyallahü anh) şehid edilmesine işaret ettiği için büyük çaplı yas gösterileriyle kutlanır.

Bugün erken saatlerde SOHR aktivistleri, Rif Dimashq'a bağlı Sayeda Zeinab şehrinde, İran destekli milislerin askeri karargahlarının yakınındaki bir otelin önünde bombalı araçla düzenlenen saldırının neden olduğu yüksek sesli bir patlama duyduklarını bildirdiler. SOHR'nin ilk raporları, patlama mahallinde çok sayıda kişinin yaralandığını ve çok sayıda arabanın yandığını doğruladı.

Bunun aynı bölgede 48 saat içinde meydana gelen ikinci patlama olduğunu belirtmekte fayda var.

25 Temmuz'da SOHR kaynakları, başkent Şam'da, Şam'ın Al-Sayedah Zeynab kentindeki Al-Rawdah döner kavşağında bir otobüsün yakınında bir motosikletin patlaması sonucu, olayın niteliği bilinmeden bir patlama sesi duyulduğunu bildirdi. Maddi hasarın yanı sıra iki kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilgili makamlar müdahale ederek patlamanın nedenlerinin takibi için güvenlik kordonu oluşturdu.

 

Güncellenme Tarihi : 27.7.2023 23:35

İLGİLİ HABERLER