Medya
  • 22.1.2022 21:40

Sedef Kabaş ekranda şahindi, savcının karşısında kuzuya döndü.. İşte ilk ifadesi

Başkan Erdoğan'a hakaret eden Sedef Kabaş'ın ilk ifadesine SABAH ulaştı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik CHP yandaşı TELE1 kanalında söylediği hakaret içerikli sözleri gerekçesiyle gözaltına alınan Sedef Kabaş’ın ifadesine SABAH ulaştı. Kabaş’ın ilk ifadesinde “Hakaret etmek amacıyla söylemedim. Ben bir Çerkes Atasözü'nü söyledim" dediği iddia edildi.

Bir televizyon kanalında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul Üsküdar'da gözaltına alınan Sedef Kabaş'ın ilk ifadesine SABAH ulaştı.

Kabaş'ın hakimlik ifadesi

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Kabaş, ifadesinde, "Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur. Kastetmek istediğim, toplumu kucaklayan, birleştirici bir üslup olması gerektiğidir. Bunu vurgulamak istedim. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Serbest bırakılmayı talep ederim." dedi.

Kabaş'ın avukatlarının da beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan hakimlik, şüpheli "Sayın Cumhurbaşkanı'nı hedef alarak kullanmadım..." şeklinde savunmada bulunmuşsa da dosyadaki video kaydına göre hakimlikçe aksi yönde kanaat oluştuğunu, eylemin TV programında gerçekleşmiş olması nedeniyle suçun "nitelikli hali" kapsamına girdiğini belirtti.

Şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, öngörülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alındığında, kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olması ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı hususlarını göz önünde bulunduran hakimlik, Kabaş'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

"BEN BİR ÇERKES ATASÖZÜ'NÜ SÖYLEDİM"

Sedef Kabaş'ın ifadesinde "Hakaret etmek amacıyla söylemedim. Ben bir Çerkes Atasözü'nü söyledim" dediği iddia edildi. Yayında söylediği sözlerin Atasözü olduğuna dair yayın esnasında herhangi bir açıklama yapmayan fakat ifadesinde "Atasözü söyledim" dediği ifade edilen Sedef Kabaş için "Sözlerinin arkasında duramadı" yorumları yapıldı.

TUTUKLANDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan sözleri nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş'ın adliyedeki işlemleri tamamlandı. Kabaş'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklanmasına karar verildi.

 

İLGİLİ HABERLER