Ekonomi
  • 28.4.2010 16:43

SGK'NIN SİGORTA PRİMLERİ KREDİ KARTI İLE ÖDENEBİLECEK

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, ''Kredi kartı ile prim ödenmesinin banka şubesinde yapılan tüm prim tahsilatı işlemlerinden bir farkı bulunmadığı'' belirtilerek, ''Nakit sıkıntısı içinde bulunan prim ödeme yükümlüsüne bu şekilde kolaylık sağlandığı'' kaydedildi.
Açıklamada, SGK'nın 2009 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında 26 banka ile prim tahsilatı protokolü imzaladığı hatırlatıldı.
SGK'nın vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde kuruma prim ödeyecek yükümlülerin cari ay primlerini kredi kartı ile ödemeleri konusunda bazı bankalarla anlaşma yaptığı ifade edilen açıklamada, 8 Nisan 2010 itibariyle protokol imzalanan 13 banka şöyle sıralandı:
''Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Fortisbank, ING Bank, Turkish Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası.''
Prim ödeme yükümlülerinin, söz konusu bankaların birinden edinmiş olduğu kredi kartı ile aynı bankanın alternatif dağıtım kanalları (internet bankacılığı, ATM gibi) aracılığı ile cari ay prim ödemelerini gerçekleştirecekleri veya ilgili bankanın kredi kartına verecekleri otomatik ödeme talimatı ile prim ödemelerini yapabilecekleri belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Kredi kartı ile prim tahsilatı protokolü imzalayan bankalardan bazıları söz konusu uygulamaya başlamış, diğer bankalar ise bilgi işlem alt yapılarını oluşturmasını müteakip uygulamaya geçeceklerdir. T.C. Ziraat Bankası tüm işlemlerde Türkiye Garanti Bankası ise şimdilik kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar için kredi kartı ile prim tahsilatı işlemlerine başlamıştır.
Prim ödeme yükümlüsünün kredi kartı ile yapacağı ödemelerdeki komisyon konusunda yapılan protokol çerçevesinde bankanın genel uygulaması geçerli olacaktır. Ancak bu komisyon cüzi tutarlarda olup bankaya göre değişmekle birlikte ödenen prim tutarının yüzde 1'i tutarındadır. Bu komisyon, prim ödeme yükümlüsü tarafından bankaya ödenecektir. Mevzuata göre prim borçlarının son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde ilk ayda yaklaşık yüzde 4 dolayında gecikme cezası ve gecikme zammı uygulandığı göz önünde bulundurulduğunda, bu komisyon tutarının çok cüzi olduğu görülecektir. Ayrıca bankalar kredi kartı uygulamalarında para puan uygulaması da yapmaktadır.''
Açıklamada, ayrıca SGK'nın internet sayfasından da primlerin kredi kartıyla ödenebilmesi çalışmalarına başlandığı duyuruldu.

İLGİLİ HABERLER