Gündem
  • 9.7.2024 16:00

SHP hakkında ilk bilgiler :

Siyaset sahnesine 14 yıl sonra yeniden giren SHP hakkında ilk bilgilere Sözcü ulaştı. Kurucular yeni partiyi anlattı. Bir kurucu, "Önemli bir kısmımız Kılıçdaroğlu’na yapılanları hazmedemediği ve buna karşı çıktığı için böyle bir yola girdik" dedi.

2010’da siyaset sahnesinden çekilen Sosyal Demokrat Halkçı Parti, kısa adıyla SHP 14 yıl sonra yeniden kuruldu. SHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘faaliyette olan siyasi partiler’ listesinde yer aldı.

Yargıtay sitesindeki bilgilere göre SHP’nin ana merkezi Ankara’da Kızılay Karanfil Sokak’ta görünüyor. 

SHP’nin yeniden kurulmasıyla gözler Kılıçdaroğlu’na çevrildi. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı ve şunları söyledi:

“SHP'yi yeniden hayata geçireceğim söyleniyor. Bıktım bu yalanlardan. SHP ile benim hiçbir ilgim yok. Öyle bir parti var mı, yok mu, onu bile bilmiyorum. Akıl mantık alacak bir şey değil.”

SHP’nin son genel başkanı Murat Karayalçın ise şu açıklamayı yaptı: SHP'nin tekrar kurulduğunun söylenebilmesi için, o dönemde CHP ile birleşmeye karar veren ve bir anlamda SHP'yi kapatan son yönetimin açma kararı vermesi gerekir. SHP'nin isminden yararlanmak isteyen birileri bir girişimde bulunmuş, öyle görünüyor. Kim olduklarını bilmiyorum. Biz CHP olarak iktidara yürüyoruz. Yeni bir bölünmeye asla fırsat vermemeliyiz." dedi.

Güncellenme Tarihi : 9.7.2024 16:04

İLGİLİ HABERLER