Gündem
  • 30.1.2007 03:56

ŞOK GELİŞME: SUİKASTİ 11 AYDIR BİLİYORLARDI!..

Trabzon Emniyet Müdürlüğü 17 Şubat 2006’da resmi yazıyla Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü uyardı, ama işlem yapılmadı.

"SUİKAST İÇİN İSTANBUL'A GİDECEK"
Dink suikastinden tutuklu olan "Polis muhbiri" Erhan Tuncel, Hrant Dink'e suikast hazırlığını resmi makamlara defalarca bildirdi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü, geçen yılın 17 Şubat'ında Ankara'daki Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne resmi yazı yazdı.

ADRESİNİ BİLE VERDİLER
Sabah'ın ulaştığı bu resmi yazıda aynen şöyle deniyordu: "Trabzon'da oturan Yasin Hayal'in İstanbul'a gelerek Hrant Dink'i vuracağını söylediği duyumu alındı. Yasin Hayal İstanbul'da bir akrabasının yanında kalacak." Ve yazıda adres bile verildi. Ancak kimse kılını kıpırdatmadı. 11 ay sonra, Yasin Hayal bir başkasına cinayeti işletti.

Muhbir Tuncel'in 17 Şubat 2006'da "Dink'i vuracaklar" ihbarında bulunduğu, Trabzon Emniyeti'nin de bu ihbarı resmi yazışmalarla Ankara ve İstanbul'a ulaştırdığı öğrenildi.

Hrant Dink suikastının azmettiricisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan, 'Büyük Abi' Erhan Tuncel'in, Trabzon Emniyeti'ne Dink'in öldürüleceğini haber verdiği, Trabzon Emniyeti'nin de, suikasttan 11 ay önce, 17 Şubat 2006 tarihinde "Hrant Dink'e suikast düzenlenebilir" diye hem Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nı hem de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü uyardığı ortaya çıktı.

YİNE DE KORUMA VERİLMEDİ

İçişleri Bakanlığı kulislerini sarsan iddiaya göre, Dink suikastına ilişkin soruşturma yapmak üzere Trabzon'a giden mülkiye başmüfettişleri çarpıcı bir bilgiye ulaştı. Başmüfettişler, 'Büyük Abi' Erhan Tuncel'in, geçen yıl şubat ayı ortalarında Trabzon Emniyeti'ne Dink'in öldürüleceğini haber verdiğini, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün de bu duyumu, hem İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne, hem de EGM İstihbarat Daire Başkanlığı'na ilettiğini saptadı. İstihbarat Daire Başkanlığı da, duyumu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne iletip, önlem alınmasını istedi. O sırada henüz Trabzon Emniyet Müdürü olan, mayıs ayında İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanan Ramazan Akyürek'in döneminde gönderilen yazıda şöyle denildi: "Trabzon'da oturan Yasin Hayal adlı kişinin İstanbul'a gelerek Hrant Dink'i vuracağını söylediği duyumu alınmıştır. Hayal'in, Trabzon'dan ayrılıp İstanbul'a geldiğinde, Trabzonlu bir akrabasının yanında kalacağı öğrenilmiştir. Adı geçen kişinin Trabzon'dan ayrılması halinde tekrar bilgi verilecektir." Yazıda adres bile verildi. Ancak Dink'e suikast düzenleneceği ihbarı kâğıt üzerinde kaldı, hiçbir önlemalınmadı. Dink'e, "Kendisi talep etmiyor" diye yakın koruma polisi verilmedi.

SAMAST'TAN HABERSİZDİ
Erhan Tuncel'in Trabzon Mc Donald's'ın bombalandığı 2004 yılından beri polise muhbirlik yaptığı öne sürülmüştü. İddialara göre, Erhan Tuncel de bombacı Yasin Hayal ile birlikte Mc Donald's'ın bombalanmasıyla ilgili soruşturmada zanlılar arasındaydı. Ancak dönemin Trabzon Emniyet Müdürü, şimdi ise İstihbarat Daire Başkanı olan Ramazan Akyürek, "Sen üniversitelisin, diğerleri gibi serseri değilsin. Bize bu grupla ilgili bilgi getirirsen seni davanın dışına çıkarırız" diyerek Tuncel'i ikna etti. Ancak Tuncel'in Yasin Hayal'le ilgili Trabzon Emniyet'ine bilgi vermesine rağmen Ogün Samast'ın İstanbul'a gittiğinden haberi olmadığı öğrenildi. Emniyet yetkilileri, Tuncel'in daha önceden verdiği bilgi çerçevesinde Ogün Samast ismi ortaya atılmadan önce Yasin Hayal'in gözaltına alındığını söylediler.

CİNAYET 'GELİYORUM' DEDİ

Trabzon'da Rahip Santoro'nun 5 Şubat 2006'da öldürülmesinden sadece 12 gün sonra, gazeteci Hrant Dink'in öldürüleceği ihbarı Ankara ve Trabzon emniyetleri tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bildirildi. Bu dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü koltuğunda oturan Ramazan Akyürek 2 Mayıs 2006 günü Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanmak üzere merkeze alındı. Reşat Altay ise 15 Mayıs 2006'da Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün başına getirildi.

Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 22:30

İLGİLİ HABERLER