Spor
  • 30.3.2012 18:48

Süper Lig'i bitirecek asıl bomba geliyor!

Gelir-gider noktası denk olmayan kulüpler ‘şikeden değil’ ama bu nedenle ‘ihraç’ yiyebilir. 4 büyüklerin borcu 1 milyar lira! Yani takımlarımızın birkaç sene Avrupa’ya gönderilmeme ihtimalinin altında aslında bu gerçek yatıyor.

2013-2014 sezonunda uygulanacak UEFA Finansal Fair-Play kriterleri takımlarımızın canını yakabilir. Yani ‘şikeden’ dolayı kimse küme düşmezse bile bu uygulama nedeniyle kendisini puan silme ve hatta küme düşme cezalarıyla karşı karşıya bulabilir.

Peki özellikle 4 büyük takımımızın mali durumu nedir?

BEŞIKTAŞ, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un borçlarının toplamı 1milyar lirayı buluyor. Beşiktaş, 228 milyon lirası kısa vadeli, 134milyon lirası uzun vadeli olmak üzere 363 milyon liralık borcu söz konusu.

YİNE yaklaşık rakamlarlaGalatasaray’ın 264milyon lira borcu var.

FENERBAHÇE üçüncü sırada. Borç hanesindeki rakam yaklaşık 235 milyon lira.

TRABZONSPOR'UN 90 milyon lira borcu var. Karadeniz kulübü de rakipleri gibi gelirgider dengesini bulmaya çalışıyor. Bu arada borçların büyük kısmı bankalara. Transferlere harcanan milyonlar, bu borcun asıl nedeni. Sadece 4 büyüklerin değil, tüm kulüplerin yeni dönemde transfer harcamalarını minimuma çekmesi, hatta tesislerindeki diğer harcamalara kadar tasarruf politikası izlemesi bekleniyor.

Infantino uyarmıştı

Finansal Fair Play ile ilgili hassas duruma İstanbul’da düzenlenen UEFA Kongresi’nde Genel Sekreter Infantino da dikkat çekmişti. “İlkmüeyyideler 2013-14 sezonunu kapsayacak. 2010’dan bu yana kulüpler yaptırımları biliyor. Şampiyonlar Ligi'nden ihraç gibi cezalar verebilir” demişti.

EKSİ PUAN DA YOK AVRUPA DA...

Federasyon cephesinden ilginç haberler geliyor. TFF’nin UEFA’ya önümüzdeki günlerde bir yanıt vereceği ve takımlarla ilgili herhangi bir yaptırımuygulamama kararını bildireceği belirtiliyor. Yani ne küme düşürme ne de eksi puan söz konusu olmayacak gibi görünüyor. 3 yıl süreyle Avrupa kupalarına katılmama fikrinin belirdiği ifade ediliyor. Milli Takımbu olayın dışında tutulmaya çalışılıyor.

Demirören olumlu buldu

Bu arada Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören, ‘hayırlı olsun’ ziyaretine gelen TSYDyönetimini kabulünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara katıldığını belirtti. “Thatcher, holiganlar yüzünden takımlarını 5 yıl Avrupa kupalarına yollamadı. Sonra kazanan İngilizler oldu. Marka değerlerini artırdılar. Ben de Başbakanımız’ın düşüncelerine benzer bir konuşma yapmıştım.Ozaman tepkiyle karşılaşmıştım. Amaişin gerçeği bu” diye konuştu.
MİLLİYET

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:13

İLGİLİ HABERLER