Gündem
  • 30.9.2016 00:06

Suriye'de DEAŞ ile şiddetli çatışma

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’de muhalifler tarafından sürdürülen Fırat Kalkanıharekatının 37’nci gününde; 50 DEAŞ hedefine 158 fırtına ve 80 ÇNRA atışının yapıldığını belirterek, harekatın başından beri bin 469 hedefe 5 bin 675 atım yapıldığını bildirdi. Açıklamaya göre karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Rai güneybatındaki Tall Ar meskun mahallinde tekrar kontrolün sağlandığı ve ileri harekata devamla Ziyadiyah ve Gurur meskun mahallerinin ele geçirildiği belirtildi. Rai doğusunda El Eyyübiyah meskun mahallinin DEAŞ kontrolüne geçtiği bildirildi.

O MAHALLELER ELE GEÇİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’de muhalifler tarafından sürdürülen Fırat Kalkanıharekatının 37’nci gününde; yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Azaz-Rai sektöründe; muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu’nun güney istikametindeki ileri harekatın saat 18.00 itibariyle devam ettiği belirtildi. Muhalifler tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Rai güneybatındaki Tall Ar meskun mahallinde tekrar kontrolün sağlandığı ve ileri harekata devamla Ziyadiyah ve Gurur meskun mahallerinin ele geçirildiği vurgulandı.

DEAŞ KONTROLÜNE GEÇEN YER...

 Her iki bölgede de IŞİD ile düşük yoğunluklu çatışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, kontrol altındaki bölgelerde mayın ve EYP temizliğinin sürdüğü kaydedildi. Açıklamada ayrıca Rai doğusunda El Eyyübiyah meskun mahallinin DEAŞ kontrolüne geçtiği bildirildi.

4 ÖSO ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 4 muhalifin şehit olduğu ve 15’inin de yaralandığı belirtilirken, destek sağlayan Türk unsurlarında ise zayiat ve hasar meydana gelmediği vurgulandı. Açıklamada ayrıca muhalif unsurlarca harekatın başlangıcından bu yana 104 meskun mahalde, yaklaşık 910 kilometrekarede, kontrol sağlandığı bildirildi. Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 50 DEAŞ hedefine 158 fırtına ve 80 ÇNRA atışının yapıldığı belirtilerek, harekatın başından beri bin 469 hedefe 5 bin 675 atım yapıldığı ifade edildi.

1 DEAŞ'LI VE DOÇKA MONTELİ 1 ARAÇ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından Hacı Küşah’ta tespit edilen 3 hedefin ateş altına alınarak, DEAŞ’a ait 2 bina ile Doçka monteli 1 aracın imha edildiği kaydedildi. Koalisyon güçleri tarafından Ziyadiyah bölgesinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik gerçekleştirilen hava harekatı sonucunda 1 IŞİD unsurunun etkisiz hale getirildiği ve 1 binanın imha edildiği bildirildi.

Koalisyona ait 1 HIMARS bataryası ile Bab’ın 2 kilometre güneybatısında bulunan, IŞİD unsurlarınca kullanılan 1 binanın, 8 roket atılarak imha edildiği de vurgulandı.

28 MAYIN VE 989 EYP ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan DEAŞ’dan temizlenen bölgelerde, harekatın başlangıcından bugüne kadar muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 28 mayın ve 989 EYP’nin kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği belirtildi. Suriye sınır hattında Bayraktar ve Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin gerçekleştirilmeye devam edildiği vurgulanan açıklamada, "AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere günde 3 öğün sıcak yemek verilmekte ve sağlık hizmetleri karşılanmaktadır. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi.

Güncellenme Tarihi : 30.9.2016 01:12

İLGİLİ HABERLER