Dünya
  • 28.2.2005 05:22

TELİFLİ MİLLİ MARŞ KRİZE YOL AÇTI!..

G. Kore’nin ‘Egukka’ adlı milli marşının günümüzde bile, ölen bestecisi An İk The’nin (solda) İspanyol dul eşine telif hakkı ödenerek kullanılması krize dönüşmeye başladı. Özellikle spor müsabakaları öncesi statlarda milli marşın çalınması spor kulüplerini isyan ettirirken, G. Kore yönetiminden milli gururu zedeleyen uygulamaya bir an önce çözüm bulunması isteniyor.

Telifli G.Kore milli marşının ilginç bir öyküsü var. 1906-1965 yılları arasında yaşamış besteci ve orkestra şefi An İk The, İkinci Dünya Savaşı sonrasında İspanya’ya göç ederek bu ülkenin vatandaşı oluyor. Kore milli marşı yazarı burada Dolores Talavera ile evleniyor. Yıllar geçiyor ve G.Kore besteciye her yıl marş çalındıkça belirli telif ücretini İspanya’daki hesabına gönderiyor.

Sorunlar besteci öldükten sonra başlıyor. Besteci An The hayattayken milli marş kullanım hakkı G.Kore’ye devredilmediği için yasalar uyarınca telif hakkı otomatik olarak İspanyol eşi Dolores’e geçiyor. Günümüzde G.Kore milli marşı kaç sefer çalınırsa İspanya’daki banka hesabına para yatmaya devam ediyor. Dul eşin hesabına yılda 5 bin 500 dolar düşüyor.

İlk olarak spor kulüpleri, ulusal gururu rencide eden bir uygulama diye olayı protesto etmeye başladılar. 2003 yılında iki beyzbol kulübü milli marş için telif hakkı ödemeyeceklerini ilan etti. Bu telifin bestecinin ölümünden itibaren 50 yıl ödenmesi gerekiyor, yani sürenin bitimine daha 10 yıl var. Bu ayıptan kurtulmak isteyen G.Kore, besteci An İk The’nin dul eşiyle görüşmeler başlatarak milli marş haklarının devrini istiyor.

G.Kore milli takımının oynadığı maçlarda çalan milli marş için telif ödeniyor. Örneğin 2002 Dünya Kupası’nda G.Kore’yi 3-2 yenip üçüncü olduğumuz, Korelilerin Türk ve Kore bayraklarını bir arada taşıdığı maçtaki gibi.  

Hürriyet

Güncellenme Tarihi : 17.3.2016 11:11

İLGİLİ HABERLER