Spor
  • 31.3.2022 11:00

Toroğlu'ndan futbol dünyasını sarsan iddialar!.. Bütün tezgahı Gümüşdağ yaptı

Erman Toroğlu'ndan çok konuşulacak sözler! "Bu yazıyı okuduğunuzda küçük diliniz yutacaksınız"

Son dakika haberleri... MHK'nin 13 hakemi görevden alma kararı sonrası Tahkim Kurulu alınan bu kararı bozdu ve hakemler görevlerine geri döndü. MKH'nin kararını bozan Tahkim Kurulu kamuouna henüz bir açıklama yapmadı. SABAH Spor yazarı Erman Toroğlu, bugünkü köşe yazısında çok konuşulacak sözler kaleme alarak "Bu yazıyı okuduğunuzda küçük dilinizi yutacaksınız" ifadelerini kullandı. İşte MHK ve Federasyon hakkındaki çok konuşulacak sözler...

MHK'nin hakemleri görevden alma kararı Türk futboluna bomba gibi düşmüştü. Görevden alınan hakemker, itirazda bulunarak Tahkim Kurulu'na başvurdu. Tahkim Kurulu da geçtiğimiz günlerde MHK'nin verdiği kararı bozarak hakemlerin görevlerine dönmesine karar verdi.

SABAH Spor yazarı Erman Toroğlu da yaşanan bu süreçlerle ilgili çok konuşulacak sözler kaleme alarak "Bu yazıyı okuduğunuzda küçük dilinizi yutacaksınız" ifadelerini kullandı. TFF ve MHK arasında neler yaşanıyor? İşte çok konuşulacak o sözler...

"GÜMÜŞDAĞ TFF BAŞKANI OLMAK İSTİYOR"

Göksel Gümüşdağ önümüzdeki seçimlerde TFF Başkanı olmak istiyor. Peki Gümüşdağ'ı destekleyenlerden biri kim? Dün istifa eden hukuktan sorumlu Mehmet Baykan... Hukuk da bahane ileride kurulacak TFF şahane!

Maskeli balo oynanıyordu, yavaş yavaş maskeler düşmeye başladı. Önce insanlar anlamadılar, 'Ne oluyor ya' dediler. Sonra baktılar ki iş başka tarafa gidiyor…

"BU YAZIYI OKUDUĞUNUZDA KÜÇÜK DİLİNİZİ YUTACAKSINIZ"

Hakemlerin işi bitti, bazı kulüpler hatta çok kulüp hakemlerden şikayetçiydi, 'Bunlar gitsin, gençler gelsin' diyorlardı. Hakemler gitti, bir anda bunlar şekil değiştirdiler. Ya bunlar şikayetçiydi arkadaş ne oldu da 'Yanlış' demeye başladılar. Çünkü ortada bir oyun oynanıyordu. Bu yazıyı okuduğunuzda küçük dilinizi yutacaksınız.

"FEDERASYONU ELE GEÇİRMEYE KALKTILAR"

Farklı senaryolar da göreceksiniz. Bakınız hakem işi bahane, futbol federasyonu başkanı olmak şahane. Çünkü Türkiye'deki bazı hakemler maçları düşünmediler, kaos oluşturup federasyonu ele geçirmeye kalktılar.

"BÜYÜK RESİM YAVAŞ YAVAŞ ÇIKMAYA BAŞLADI"

Siz onların bu işi yapabileceğini düşünüyor musunuz? Hayır tabii ki. Onlar maşa oldular. Ama büyük resim yavaş yavaş çıkmaya başladı. Karakterli olanlar, kullanılanlar, sağlam duranlar, zayıf olanlar...

Düşünebiliyor musunuz birisi ceza verecek, diğeri cezayı kaldıracak veya kaldırmayacak. Federasyon kurulu hikâye. Peki, şimdi kısa kısa geçeceğim çünkü evraklar bende var. Mesela tahkim kurulu başkanı 10 yıldır bu kurulun içinde. Son 2 yılda da başkan olmuş.

Çok fazla uzağa gitmeyin. Hani 5 sene önce Rize'de oynanan Rize-Başakşehir maçından sonra basın mensupları eşek sudan gelinceye kadar dövüldüler ya futbolcuların bayağı ceza almaları gerekiyordu ya aldıkları cezalara bakın sonra itirazla neye indi ona bakın.

Gelelim ikinciye; 6 tane yabancı futbolcu dolandırıldıklarını iddia ederek savcılığa başvurdular. İçlerinde tanıdığınız çok futbolcu var. 3 menajer hapse atıldı.

Hapisten bir tanesi (İskender Çam) 10 tane avukata vekalet verdi. En başta kim vardı biliyor musunuz? Şu andaki tahkim kurulu başkanı. Bu işin devamını burada uzatmak istemiyorum. Bu menajer şu anda resmi menajerlik evrakı aldı.

Bu disiplin ve tahkim kurulu başkanının yazdıkları iki tane kitap var. Birisi Enerji Piyasası Mevzuatı, ikincisi Göreceli İçtihatlı Bankacılık Kanunu. Madem bu işleri yapıyorsunuz yıllarca bir de futbol hukukunu yazsaydınız da bir görseydik. Hani ben de merak ediyorum bir kamu yönetimi mezunu olarak. Ama bu ortak arkadaşlar futbolun içine dalıyorlar. Eee burası güzel bir pazar.

Şimdi dönelim biz futbol camiamıza. Peki bu adamların arkasında kim var? Kesinlikle Göksel Gümüşdağ... Neden? Çünkü Gümüşdağ önümüzdeki seçimlerde TFF Başkanı olmak istiyor. Peki Gümüşdağ'ı destekleyenlerden biri kim? Dün istifa eden hukuktan sorumlu Mehmet Baykan.

Açıklamalarını okudum olacak şey değil. Yani o açıklamalarıyla ilkokuldaki çocuğu aldatamaz. Bu adam TFF'de hukuktan sorumlu. Hukuk da bahane ileride kurulacak TFF şahane. Kim kulis yaparsa kongrede onun yanına gider çünkü kulisi çok sever. Amatör işlerin başındaki vatandaş da istifa edecekmiş diye duydum. Olabilir.

Buraya kadar genel şeyler yazdım. Şimdi gelelim başka tarafa. Türkiye'de bazı hakemlerin işi bitirildi. Ben de arkasında durdum. Doğru yapıldı. Peki bu hakemler kimlerin maşalığını yapıyorlar. Şu anda istifa edenlerin.

Buraya kadar genel şeyler yazdım. Şimdi gelelim başka tarafa. Türkiye'de bazı hakemlerin işi bitirildi. Ben de arkasında durdum. Doğru yapıldı. Peki bu hakemler kimlerin maşalığını yapıyorlar. Şu anda istifa edenlerin.

"MASKENİN İÇİNDEKİ ADAM GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ"

Maskenin içindeki adam kim? Göksel Gümüşdağ... Hakemler, TFF'nin idaresini yapacak adamlara tezgâh tutarak hareket etmişler. TFF de bunların işini bitirince bunlar bağırıp çağırıyorlar. Yani bu hakemler ileride kurulacak, kurulması istenen federasyonlarda bazıları mutlak MHK'lerde görev alacaklar.

Düşünebiliyor musunuz bunların seçeceği hakemlerin ligde ne yapacağını! İğrenç düzeyde gidiyoruz. Onun için futbolumuz 500 milyon dolardan 150 milyon dolara düştü. Futbolun dışından gelen, icazetle içeri sızanlar futbolun içine tükürdüler. Bırakın futbol, futbolun içinde kalsın. Tabiri caizse defolup gidin. Maskeleriniz düştü...

Güncellenme Tarihi : 31.3.2022 11:08

İLGİLİ HABERLER