Gündem
  • 29.3.2013 13:35

Türk toplumu kazandığından kat kat fazlasını harcıyor

ÖMER ERTUĞRUL
YOZGAT  -
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk toplumunun ürettiğinden, kazandığından kat kat fazla harcayan bir toplum olduğunu belirterek, ''Bizim toplumumuz israf toplumudur ancak tasarruf olmadan yatırım olmaz'' dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bozok Üniversitesi Kampüsü'nde yapılan TOBB Sağlık Meslek Yüksek Okulu binasının açılışı ve Yozgat TSO tarafından düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni'ne katılmak için Yozgat’a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yaptığı konuşmada, bir ülkenin kalkınması için herkesin uzun uzun sihirli formüller yazdığını, bunların hepsinde doğruluk payı bulunduğunu ama bir işadamı mantığıyla bunun vazgeçilmez şartının kaliteli bir eğitim olduğunu belirterek, “Türkiye’nin petrolü, doğalgazı yok, bunları dışarıdan alıyoruz, bunların yüzde 95'i dışarıdan geliyor ama bizim onlardan çok daha kıymetli, bitmez, tükenmez, Cenab-ı Hakk'ın lütfu genç bir neslimiz var. Bu nesli iyi yetiştirebilirsek, iyi değerlendirebilirsek, tabii kaynakların hepsinden çok daha önemli stratejik bir değerdir, bunun kıymetini bilmemiz lazım. Dolayısıyla bu ülkede doğan her çocuk, bir imkandır, bin imkandır, iyi yetiştirmek kaydıyla, kaliteli eğitmek kaydıyla. Burada üniversitelerimize çok önemli görevler düşüyor. Üniversiteler sadece rakamları ortaya koyarak rakamlar üzerinden bir değerlendirme yaparsa yanlış olur. Mühim olan sizin bu üniversitelerden yetiştirdiğinizin kaçını özel sektör beğeniyor ve alıyor? Ben ona bakarım, yoksa o rakamların sihirli dili bizi yanıltmasın. Onun için birincisi kaliteli eğitimdir. Bunda hiç tereddüt yok. Bununla da uğraşıyoruz, özellikle hemşehrilerim için söylüyorum ki, Yozgat’ın kalkınması ve gelişmesi için de öyle uzun uzun edebiyata gerek yok. Eğitim önceliklidir, onun için iki de bir eğitim, iki de bir üniversite diyoruz. Hakikaten üniversite bir toplumun kalkınmasındaki en güçlü, en büyük lokomotif. Onun için bugün burada bu okulu açtık” dedi.

"HERKES KENDİ İŞİ İLE UĞRAŞACAK"
Türkiye'de pek çok kişinin kendi işinden ziyade başkasının işi ile uğraştığını, başkasının işini konuştuğunu vurgulayan TBMM Başkanı Çiçek, “Herkes kendi işini yapacak, kendi işi ile uğraşacak. Başkasının yaptıkları ile övünmenin bir anlamı yok. Buradan da demek istiyorum ki geçmişte ve halen de bir kısım meslek örgütleri kendi işleri ile uğraşmadılar, kuruluş gayesine uygun çabanın, gayretin içerisinde olmadılar. Hükümet kurmak, hükümet yıkmak işleri ile uğraştılar. Mebus pazarları kuruldu. Bunlar odaların işi değildi. Halkın seçtiği iktidarlara karşı beşli çete diye kitaplar yazıldı, çeteleşmeler oldu. Bunlar Türkiye’ye de demokrasiye de istikrara da kalkınmaya da olumlu katkı vermedi, olumsuz çağrışımlar bunlar. Demek ki meslek odalarımız eğer kendi asli işleriyle uğraşırsa odalar birliğinde olduğu gibi Türkiye çok şey kazanır, Türkiye kısa zamanda çok büyük mesafe kateder'' diye konuştu.

"TASARRUF OLMADAN YATIRIM OLMAZ"
Tasarruf olmadan yatırımın, kalkınmanın ve istihdamın olmayacağını ifade eden TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Biz ürettiğimizden kazandığımızdan kat kat fazla harcayan bir toplumuz. Dualarımızda da ayeti kerimeyi okuruz, 'Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz' diye. Bizim toplumumuz israf toplumudur. Şimdi Çin’de eğer okuduğum bilgiler yanlış değilse, bir Çinlinin kazandığı her yüz liranın 54 lirası tasarruf ediliyor. Halbuki bizim inancımız, bizim kültürümüz tasarrufu emrediyor. Sanki israfı teşvik ediyorcasına büyük bir israf toplumuyuz. Onun için de kazancımız yetmiyor. Yetmeyince de borçlanıyoruz, iyi maksatlarla borçlanmıyoruz, günü birlik harcamalarla, tüketimlerle. Geçmişte devlet de kötü borçlandı. Dışarıdan borç para aldık. El kesesine ağalık kolay. Sonra bugün Türkiye içinden çıkılmaz hale geldi. Onun için tasarruf son derece önemlidir. Çinli her yüz liranın 54 lirasını tasarruf ediyor, bizim toplumumuz halen tasarruf nispeti 100 liradan 14 liradır. Onun için de rekabette zorlanıyoruz, sıkıntıya giriyoruz. Biz Türkiye olarak halen bilgiyi kullanan toplumuz, bilgiyi üreten toplum değiliz. Ne zaman ki kullandığımız bilginin üretimini de kendimiz yaparız, ondan ilerisini yaparız o zaman Türkiye’nin önü bugünkünden daha açıktır. Bizim işadamlarımız ve toplumumuz bilgiyi kullanmada kabiliyetlidir. Telefonu başkası üretir, bizim işsizimiz bile cebinde telefonla gezer. Bizden iş istemeye geliyorlar tam o sırada telefon çalıyor yemin ediyor ki, ‘Keçiören’den size gelinceye kadar parayı başkasından aldım’ diyor ama cebinde benim sahip olmadığım telefon ötüyor.''
Türk insanının teknolojiyi kullanmasının, teknolojiye ilgisinin, üretenden daha önde ve ilerde olduğunu ifade eden Çiçek, ''İşadamları ile üniversiteleri birleştirirsek Türkiye bu konuda daha ileri bir noktada olacaktır. Esas itibarıyla Türkiye’nin 2023 hedefi de üniversite ve işadamlarına güvenilerek ortaya konulmuştur. Bize düşen de siyasetçiler olarak teknik kapasitesi yüksek olanları koruyup kollamaktır, faul yapmamak kaydıyla.''
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB tarafından yaptırılan okulun açılışını gerçekleştirdikten sonra binayı gezerek eğitim gören öğrencilerle sohbet edip tansiyonunu ölçtürdü.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:47

İLGİLİ HABERLER