Asayiş
  • 21.11.2023 15:40

Türkiye’de 120 kişi yorgun mermi ile öldü

Yorgun mermilerin neden olduğu ölümler hakkındaki soru önergesine yanıt geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye'de son 5 yıl içinde 120 kişinin yorgun mermi isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yorgun mermi ile ilgili ölümler hakkındaki soru önergesi üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ateşli silah kullanmak suretiyle işlenen kasten öldürme ve taksirle öldürme suçu kapsamında uygulanacak yaptırımların 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinde düzenlendiğini belirtti.

Bakan Yerlikaya, yorgun mermiye bağlı olarak son 5 yılda meydana gelen asayiş olaylarında 120 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 6 bin 571 kişi hakkında ise yasal işlem yapıldığını açıkladı.

ÖNERGEYLE SORULMUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda artış gösteren yorgun mermi isabet etmesi sonucu ölüm olaylarını, İçişleri Bakanlığı'na yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Son 5 yılda yorgun mermi isabet etmesi sonucu yaralanan veya yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısal dağılımı yıllara göre nasıldır? Ülkemizde son 5 yılda yorgun mermi sonucu yaralanmalara ve vefatlara sebep olan kaç kişi kolluk kuvvetlerimiz tarafından tespit edilip hakkında yasal işlem uygulanmıştır? Son zamanlarda yorgun mermi nedeniyle çok sayıda vatandaşımızın yaralandığı ve vefat ettiği kamuoyuna yansımıştır. Bu konuda ne gibi önlemler alınmaktadır? Ülkemizde son 5 yılda, kolluk kuvvetlerimiz tarafından yakalanan ruhsatsız ateşli silah sayısının yıllara göre sayısal dağılımı nasıldır? Ülkemizde son 5 yılda bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinliklerde silahla havaya ateş açtığı tespit edilerek kolluk kuvvetleri tarafından cezai işlem uygulanan kişi sayısının yıllara göre sayısal dağılımı nasıldır?”

Güncellenme Tarihi : 21.11.2023 15:42

İLGİLİ HABERLER