Gündem
  • 27.8.2022 20:21

Türkiye'den olağanüstü yeni süper silah!.. Havada füze bırakmayacak

TSK yeni nesil süper silahına kavuşuyor: Havada tek bir füze bırakmayacak.Türkiye, yeni nesil bir silahına daha kavuşuyor. Dünyada sayılı ülkenin elinde yer alan klasik mühimmatları tarihe karıştıracak sistemin ilk prototipi eylül ayında Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

Türkiye, yeni nesil bir silahına daha kavuşuyor. Dünyada sayılı ülkenin elinde yer alan klasik mühimmatları tarihe karıştıracak sistemin ilk prototipi eylül ayında Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Savunmadaki Türkler programı bu hafta teslim için gün sayan NAZAR Lazer Elektronik Harp Sistemi'ni gündemine aldı.

TÜRKİYE SÜPER SİLAHINA KAVUŞUYOR

İlk teslim eylül ayında Dünyada sadece süper güçlerde var Havada tek bir füze bırakmayacak.

NAZAR Lazer Elektronik Harp Sistemi

Nazar Projesi ile askerî üs ve tesisler ile Deniz Kuvvetlerinin önemli platformlarının elektro-optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzelere karşı korunması hedefleniyor.

Meteksan Savunma Nazar Sistemi’nde bunu yaparken de aslında diğer konvansiyonel sistemlerden farklı olarak bu kez lazer teknolojilerini kullanıyor. Lazer teknolojileri şu anda elektronik karşı tedbir amacıyla kullanabilen dünyada çok az sayıda ülke var, bunlar da daha çok 'süper güç' denilen ülkeler. Sahaya inen ürünler ise bir elin parmaklarından çok daha az. O yüzden Nazar Projesi ile elde edilen yetenek gerçekten ülke savunması açısından önümüzdeki 10 yıl içinde çok büyük bir değer yaratacak ve ortaya çıkacak ürünler dünya pazarında önemli bir ihracat kapısı olacak.

"Kedi gözü parlaması" füzeleri hedefinden şaşırıyor

Olası bir füzenin platformlarımıza yaklaştığını düşünelim. Nazar, öncelikle doğru dalga boyunda bir lazer kaynağı ile bu füzeyi aydınlatıyor. Aydınlattığı sırada füzenin arayıcı başlığında 'kedi gözü parlaması' dediğimiz bir yansıma oluşuyor. Biz onu çıplak gözle göremiyoruz ama Nazar Sistemi'nin kameraları bu parlamayı fark ediyor ve takip etmeye başlıyor. Takip ederken de doğru modülasyonda yönlendirilmiş bir lazer ışınını arayıcı başlığa doğru yönlendiriyor. Bu sırada arayıcı başlık körleşiyor, hedefini göremez hale geliyor ve artık füze hedefe değil, bambaşka bir yere doğru yönleniyor. Dolayısıyla bulunduğumuz hedef, platform için bir tehdit olmaktan çıkıyor.

Nazar, füzelere karşı oldukça etkili ve maliyet etkin bir sistem

Nazar Sistemi, güvenlik güçlerine büyük katkı sağlayacak. Öncelikle şu anda envanterde bulunan karşı tedbir sistemleriyle karşılaştırıldığında Nazar Sistemi’nin çok daha ileri mesafelerden bu füzeleri etkisiz hale getirebilecek. Ayrıca Nazar Sistemi lazer teknolojilerini kullandığı için söz konusu füzeler şu anda bu tür teknolojilere karşı çok dirençsiz. Bu yüzden de Nazar Sistemi'nin etkisi oldukça yüksek olacak. Diğer yandan çok maliyet etkin bir sistem çünkü sadece lazer ışığı kullanıyor bu tür operasyonlar için.

Nazar sadece savaşta değil, aynı zamanda barış zamanında da elektronik karşı tedbir sistemlerini geliştirmek, denemek amacıyla bir test ve eğitim yardımcısı olarak da kullanılabilecek.

Farklı platformlara yönelik çalışmalar yapılıyor

Nazar'ın farklı platformlarda kullanımına yönelik çalışmalar da gündemde. Nazar daha küçük platformlarda kullanılabilmesi için sistemi küçültmekle ilgili planlı bir çalışma da bulunuyor.

Bu çalışma sene sonuna doğru başlayacak. Çalışma yine SSB altında yürütülen bir proje olarak devam edecek.

Nazar Kara Sistemi bilinen tüm kızılötesi ve elektro-optik arayıcı başlıklı sistemlere karşı görev yapabilecek. Tehditlerin geneline baktığımızda belki de sadece iki dalga boyuyla yüzde 80 tehdidi yönetebilecek bir sistem haline de getirilebilir. O yüzden bu sistemi küçültmekle ilgili çalışmalar yapılıyor.

Nazar Sistemi ile şu anda sahip olduğumuz sistemlerin 2 katı daha uzak mesafelerden bu füzeleri etkisiz hale getirebilecek. Böylece değerli platformlar için mevcut koruma kalkanlarının çok daha üstünde yepyeni bir koruma kalkanı sağlanmış olacak.

Nazar’ın deniz platformlarına entegre modeli de tamam
Projenin birinci aşaması olan Nazar Kara Sistemi'ni tamamlandı. Nazar Sistemi bir hareketli platform üzerine konuşlandırıldı ve ihtiyaç duyulan mevzilere hemen taşınabiliyor, kendi başına çalışabiliyor. İkinci aşamada bunun deniz versiyonunu yapılacak. Buna da “Nazar Deniz” denilecek. Bu da Deniz Kuvvetlerimizin değerli platformlarını korumak üzere askerî gemilerin üzerine konuşlandırılacak. Bu sene sonu itibarıyla sistemin envantere girmesini bekliyor. Sistemin ilk kullanıcısı Deniz Kuvvetleri olacak. Deniz Kuvvetleri bu sistemi kendi belirleyeceği bir askerî üsse yerleştirecek ve o üssün korunmasıyla ilgili Nazar Sistemi görevine başlayacak.


 

Güncellenme Tarihi : 28.8.2022 00:00

İLGİLİ HABERLER