Dünya
  • 30.5.2023 14:11

Ukrayna 1000 kilometre uzaklıktaki Moskova'yı vurdu.. İHA sürüsüyle saldırdı

Moskova, Salı sabahı erken saatlerde bir insansız hava aracı sürüsü tarafından hedef alındı ​​ve bu, ülkenin geçen yıl Ukrayna'yı tam ölçekli işgalinden bu yana ilk kez insansız hava araçlarının Rus başkentinin yerleşim bölgelerini vurduğu anlamına geliyor. 

Ukrayna'dan 1.000 kilometreden daha uzakta bulunan Moskova'ya yapılan saldırı, Kiev'in en az bir kişinin ölümüne yol açan başka bir Rus insansız hava aracı saldırısıyla vurulduğu sırada gerçekleşti.Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, "Bu sabah, şafak vakti, bir insansız hava aracı saldırısı birkaç binada hafif hasara neden oldu. Şehrin tüm acil servisleri olay yerinde," dedi .

Can kaybı bildirilmedi.

Saldırıya uğrayan apartman bloklarından birinde oturan bir kadın, "güçlü" bir patlama duyduğunu anlattı. 

RBC haber sitesine “Korkutucuydu” dedi .

Başka bir görgü tanığı , bağımsız TV kanalı Dozhd'a, sabah 4:20'de bir patlama olduğunu ve acil servislerin yaklaşık 10 dakika içinde geldiğini  söyledi .

Moskova'ya yapılan saldırı, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin yaklaşan bir Ukrayna karşı saldırısına hazırlanırken gerçekleşti ve Rusya'nın haftalarca Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yüzlerce füze ve insansız hava aracını içeren saldırılarını takip etti.   

Kremlin, Başkan Vladimir Putin'in insansız hava aracı saldırıları hakkında Savunma Bakanlığı ve Moskova Belediye Başkanlığı da dahil olmak üzere yetkililer tarafından "gerçek zamanlı" olarak bilgilendirildiğini söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov , Rus saldırısının nerede gerçekleştiğini açıklamadan, "Kiev rejiminin (Ukrayna'daki) bir komuta merkezine yönelik çok etkili saldırılara yanıt eylemlerinden bahsettiğimiz tamamen açık" dedi .

Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "Tanrıya şükür, herhangi bir kurban olmadı ve şu anda Moskova ve Moskova bölgesi sakinleri için bir tehdit yok."

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev'in Moskova'yı "terör saldırısı" olarak nitelendirdiği sekiz İHA ile hedef aldığını iddia etti .

Üç insansız hava aracının kontrol sistemlerini bozarak düşürüldüğünü, beş insansız hava aracının da hava savunma sistemleriyle düşürüldüğünü söyledi. 

Moskova bölgesi valisi Telegram'a  yazdığı yazıda , Moskova'ya yaklaşırken "birkaç" insansız hava aracı düşürüldü .

Rus basınında çıkan haberler , saldırıya en fazla 32 insansız hava aracının karışmış olabileceğini öne sürdü. 

Rusya'nın Ukrayna sınırındaki bölgeleri, Kremlin'in en sık hedef olarak askeri üsler, petrol rafinerileri ve diğer enerji altyapıları olmak üzere Batı yanlısı komşusuna asker göndermesinden bu yana tekrarlanan drone ve bombardıman saldırılarıyla karşı karşıya kaldı .

Ancak cephe hattına uzaklığı ve önemli hava savunması göz önüne alındığında Moskova'daki olaylar nadiren yaşanıyor. 

Rusya Ukrayna savaşı 1. yılında sürerken Moskava'da alarm verildi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Moskova'yı hedef aldı. Saldırıya 8 uçak tipi İHA'nın katıldığı kaydedillirken anında karşılık verildiği ifade edildi. Şehrin tüm acil servisleri olay yerine gönderildi...

Rusya Ukrayna savaşı yeniden alevleniyor. Bugün Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada , Ukrayna'nın insansız hava araçlarıyla (İHA) Moskova'ya "terör saldırısı" gerçekleştirdiğini bildirdi. 8 İHA ile gerçekleştirilen saldırı bazı binalarda hasara neden oldu. Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, "Şehrin tüm acil servisleri olay yerinde" ifadelerini kullandı.

Rusya Ukrayna savaşında son dakika |  Moskova’ya İHA’lı saldırı!

 

 

Bakanlıktan, Moskova'ya yapılan İHA saldırılarına ilişkin açıklamada, "Kiev rejimi bu sabah Moskova'daki nesnelere İHA'larla terör saldırısı yaptı." ifadesi kullanıldı.


Rusya Ukrayna savaşında son dakika |  Moskova’ya İHA’lı saldırı!

Saldırıya 8 uçak tipi İHA'nın katıldığı kaydedilen açıklamada, tüm İHA'ların vurulduğu bildirildi. 3 İHA'nın elektronik harp araçlarıyla hedeflerinden saptırıldığı ve kontrolünü kaybettiği aktarılan açıklamada, "Moskova bölgesinde de Pantsir-S hava savunma füze sistemiyle 5 İHA vuruldu." ifadesine yer verildi.Sabah saatlerinde Rusya'nın başkenti Moskova'ya İHA'lar ile saldırılar düzenlenmiş, bazı İHA'ların isabet aldığı binalarda hasarlar oluşmuştu.

Rusya'nın başkenti Moskova'da İHA saldırısı düzenlendi. Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, "İHA saldırısı iki binada küçük çaplı hasara yol açtı. Şehrin tüm acil servisleri olay yerinde. Olayın nasıl gerçekleştiğini araştırıyorlar. Şu ana kadar hiç kimse ciddi şekilde yaralanmadı. Güvenlik nedeniyle, İHA saldırısından etkilenen iki binanın çeşitli girişlerinde yaşayanlar için tahliye düzenlemeleri yapılmıştır. Acil servisler çalışmalarını tamamlar tamamlamaz bina sakinleri dairelerine dönebilecektir" ifadelerini kullandı. Sobyanin, olayda 2 kişinin tıbbi yardım talebinde bulunduğunu belirtti

"DİĞER İHA'LAR KENTE YAKLAŞIRKEN DÜŞÜRÜLDÜ"

Rusya Soruşturma Komitesi, binalardaki hasarın İHA'ların düşürülmesi sonucu meydana geldiğini, bazı İHA'ların ise Moskova'ya yaklaştığı sırada düşürüldüğünü duyurdu. Saldırıya ilişkin soruşturma sürüyor.

Ukrayna tarafından ise saldırıya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Güncellenme Tarihi : 30.5.2023 14:26

İLGİLİ HABERLER