Gündem
  • 25.2.2022 23:53

Ukrayna'daki Türklerin tahliyesi başladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna'daki Türk vatandaşlarının karadan tahliye sürecinin başladığını söyledi ve ülkede yaklaşık 16 bin vatandaşın olduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu ayrıca Ukrayna'nın Montrö talebi ile ilgili de açıklamada bulunarak "Türkiye taraf olduğu anlaşmalara her zaman uymuştur" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında Ukrayna'da yaşayan Türk vatandaşlarının tahliyeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Ukrayna'dan tahliyelerin başladığını söyledi.

"TAHLİYELERE YARINDAN İTİBAREN HIZ VERECEĞİZ"

"Kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık" diye konuşan Dışişleri Bakanı, "Yarından itibaren tahliyelerimize hız vereceğiz" ifadelerini kullandı.

"Tahliye için 2 bin 500 vatandaşımız başvuru yaptı" diyen Çavuşoğlu, "Çatışma öncesi 20 bin vatandaşımız vardı, şimdi 15-16 bin vatandaşımız var" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, "OECD'de de bazı kararlar alınacağını öğrendik" derken, "Batının iyi bir sınav vermediği ortada. Bu saldırı önlenseydi iyi bir sınav verilmiş olurdu" diye konuştu.

"TÜRKİYE ANLAŞMALARA HER ZAMAN UYMUŞTUR"

Ukrayna'nın Montrö talebi ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Türkiye taraf olduğu anlaşmalara her zaman uymuştur" ifadelerini kullandı. Montrö'nün 19. maddesinde bir geminin kendi üssüne dönme talebi olduğu takdirde izin verildiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, "Türkiye Montrö'yü tamamen uygulayacak" diye konuştu.

"PUTİN'İN ÇAĞRISINI YADIRGADIK"

Vladimir Putin'in darbe çağrısıyla ilgili konuşan Bakan, "Yadırgadık, kabul edilemez bir çağrıdır. Ukrayna'da kararı halk vermelidir" dedi. Mevlüt Çavuşoğlu, "Önemli olan iki liderin görüşmesi, yeri önemli değil" dedi.

Güncellenme Tarihi : 25.2.2022 22:10

İLGİLİ HABERLER