Eğitim
  • 29.4.2010 17:16

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARINDA ARTIŞ OLACAK

ANKARA - YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Özcan başkanlığında YÖK'te toplandı. Toplantıya öğle arası verildiği sırada Özcan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
''Kontenjanlarda artış olup olmayacağı'' sorusuna Özcan, ''Çok az bir artış olur, geçen seneki kadar olmaz. Çünkü artık doyma noktasına geldi. Bugünkü kurul toplantısında birçok bölümün kontenjanı belli oldu. Toplamda ne kadar olduğunu bilmiyorum ama hesap ettikten sonra açıklarız'' yanıtını verdi.
Özcan, YGS'de çoğu adayın başka illerde sınava girdiği anımsatılarak, gelecek yıllarda bu sorunun nasıl çözüleceğinin sorulması üzerine, imkanların araştırılacağını, kullanılmayan okullar veya kurumlar varsa buralarda sınava girilmesinin sağlanacağını ifade etti.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, şunları söyledi:
''Ama bu konuda ciddi problem var. Problem sadece oralarda bazı şeylerin, yolsuzlukların olması değil. Türkiye'nin çok çeşitli yerlerinden insanların oralarda imtihana girmek istemesi. Mesela İstanbul'dan insanlar nedense gidiyorlar Mardin'de Urfa'da, Hakkari'de, Şırnak gibi yerlerde sınava girmek istiyorlar. Herhalde oralarda suiistimale açık şeyler daha kolay oluyor diye gidiyorlar. Bir sürü insan o bölgede sınava girmek istiyor. Bunun bir anlamı olmalı. Niye İstanbul'dan kalkıp da Mardin'de sınava giriyorsun?''
Bir gazetecinin, söz konusu bölgelerdeki bazı illerde toplu kopya olayları yaşandığını belirtmesi üzerine Özcan, ''Üniversite sınavında çok olmuyor ama KPSS'de mesela çok sık olduğu bilinen bir gerçek. Herkes biliyor'' dedi.
Özcan, ''O bölgelere yönelik ne gibi önlemler alınabilir'' sorusuna, ''Alınabilir. Mesela büyük şehirlerde toplanabilir. Diyarbakır'da, Şanlıurfa'da şehir merkezlerinde olabilir, ilçelerde olmaz'' yanıtını verdi.
Dershanelerin kapanacağı yönündeki tartışmaların hatırlatılması üzerine Özcan, ''Bizim yaptığımız sistem çalışmaya başlarsa, çocuklar mesleki ve teknik eğitime yönlendirilirse yakında olacağı odur, amaç o'' diye konuştu.

Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 08:16

İLGİLİ HABERLER