Sağlık
  • 29.9.2021 14:36

Van Gölü koronavirüsün yayılmasına engel oluyor

İçerisinde potansiyel hidrojen değeri oldukça yüksek olan Van Gölü'nden alınan suyla hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasını engelleyen olumlu bir etki ortaya koydu.

Van Gölü, bazı mineral değerleri bakımından oldukça zengin bir kaynak olarak biliniyor.

Mineral değerlerinin yüksek olması ve birçok cilt hastalığına iyi gelmesi nedeniyle sık sık bilim insanlarının araştırma konusu oluyor.

Son olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız’ın araştırmaları sonucunda, Van Gölü’nün sodalı suyunda önemli bir gelişme kaydedildi.

30 HASTADA SPREY KULLANILDI

Van Gölü suyundan örnek alan Prof. Dr. Cansız, bu suyla bir sprey hazırladı. Cansız, 60 koronavirüs hastası üzerinde yaptığı araştırmada, 30 hastada bu spreyi kullandı.

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #1

 

VANLILAR ŞİFAYI DUYUNCA SEVİNDİ

Spreyi kullanan hastaların taşıdığı virüs miktarında bir azalma tespit edildi. Araştırma neticesinde, pH değeri 9,3 olan Van Gölü suyuyla hazırlanan spreyi sıkan hastaların koronavirüsü hafif atlattığı da orta çıktı. Yapılan bu araştırma, Van Gölü suyunun şifalı olduğuna inanan Vanlıları sevindirdi.

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #2

 

 

"BURNU VAN GÖLÜ SUYUYLA TEMİZLEMEK İYİ GELİYOR"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koronavirüs hastalarıyla ilgilenen Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Tatlı, Van Gölü’ne düzenli girerek burun mukozalarını sürekli göl suyuyla temizleme fırsatı bulanların koronavirüse yakalanmasının, bunu yapmayanlara oranla daha az olduğunu söyledi.

Dr. Tatlı, bu durumda çeşitli nedenlerle suya girmeyi aksatanlarda koronavirüse yakalanmaların görüldüğüne dikkat çekti.

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #3

 

 

"VAN GÖLÜ'NDE DÜZENLİ YÜZENLERDE KORONAVİRÜSE HİÇ RASTLANMADI"

Acil Tıp Uzmanı Dr. Tatlı, Van Gölü’nde şu ana kadar yüzenlerin koronavirüs salgınına yakalanmadığını, yakalananların ise hafif semptomlarla atlattığının altını çizdi.

Tatlı, “Van Gölü, ülkemizin en güzide yerlerinden biri, doğa güzelliği, şifasıyla, suyun kalitesiyle, ülkemizde ve dünyada en önemli değerlerden biridir. Van Gölü suyunun sağlık noktasına gelince bizler az çok bunu tahmin edebiliyorduk. Özellikle koronavirüs salgını başladıktan sonra Van Gölü’ne düzenli olarak girdiğimiz arkadaşlarımızda neredeyse koron virüs enfeksiyonuna hiç rastlanmadı. Bunun da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız Hocamızın yapmış olduğu çalışmayla paralel olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #4

 

 

"VAN GÖLÜ SUYU, KORONAVİRÜSÜN YAYILMASINI ENGELLİYOR"

Yapılan araştırmalar neticesinde Van Gölü suyunun koronavirüsü engellediğinin kanıtlandığını dile getiren Tatlı, “Harun Hocamız burun mukozası üzerindeki etkilerinden söz etmiş. Koronavirüs enfeksiyonu bildiğiniz üzere hava yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Hava yoluyla bulaştığı için öncelikle burun mukozasına yerleşiyor. Van Gölü’nün özelliği sodalı ve alkali su olması, normal deniz suyu spreylerinden pH değeri 7 ila 8 arasında ama gölümüzün alkali oranı daha yüksek. Bu da koronavirüsün çoğalmasını engellediği, Harun Hocamız tarafından ortaya konulmuş bir gerçek. Buradan halkımıza özellikle salgın burundan yayıldığı için ve burunda koronavirüsün çoğalmasını yani viral yük dediğimiz olayın artmasını engellemek adına Van Gölü suyunu tavsiye edebiliriz.” diye konuştu.

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #5

 

 

"VAN GÖLÜ'NDE DALIŞ YAPTIĞIM İÇİN, KORONAVİRÜSÜ ÇOK HAFİF ATLATTIM"

Van Gölü’nde 5 yıldır dalış yaptığını ve yakalandığı koronavirüsü hafif belirtilerle atlattığına dikkat çeken Van Sualtı Arama Kurtarma Merkezi Başkanı Halil İbrahim Atacan ise “Van Gölü’nde 5 yıldır dalış yapıyorum. Koronavirüs salgını ilk çıktığı zamanda bu hastalığa yakalandım. Hastalığa yakalandığım süreçte dalış yapıyordum ve bu nedenle çok hafif atlattım. Bununla alakalı su altı birimimiz bir araştırma da yaptı. Benim de gönüllü şekilde içinde yer aldığım araştırmada, koronavirüsü geçiren dalgıçlarda görülen belirtiler izlendi. Bu çalışmalarda tüm personeller, koronavirüsü çok hafif düzeyde atlattı. Bu anlamda koronavirüsün çok fazla etkisini görmedik. Birçok hastalığa iyi gelen Van Gölü, koronavirüse de iyi geldiği yönüyle tekrar ön plana çıktı.” şeklinde konuştu.

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #6

 

 

Van Gölü nden hazırlanan sprey, koronavirüsün yayılmasına engel oluyor #7

 

 

İLGİLİ HABERLER