Dünya
  • 29.6.2023 11:27

Wagner'in ordudaki ajanı Rus generali yakalandı

Moskova Times'ın Rus servisi Çarşamba günü, adının açıklanmaması koşuluyla konuşan Savunma Bakanlığı'na yakın iki kaynağa dayandırdığı haberinde , Rus General Sergei Surovikin'in tutuklandığını bildirdi .

Savunma Bakanlığı, Wagner Grubu başkanı Yevgeny Prigozhin'in Rusya'nın askeri liderliğine karşı silahlı bir isyan başlattığı Cumartesi gününden bu yana kamuoyunda görünmeyen Surovikin'in tutuklandığı iddiasıyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Kaynak, "Görünüşe göre, [Surovikin] ayaklanma sırasında Prigozhin'in tarafını seçti ve onu hayalarından yakaladılar" dedi.

Generalin şu anda nerede olduğu sorulduğunda, kaynak şu yanıtı verdi: "Bu bilgi hakkında dahili kanallarımız aracılığıyla yorum yapmıyoruz bile."

Her şeyden haberdardı! Putin en güvendiği isme ihanetinin bedelini ödetti...
Rusya'yı şoke eden Wagner kalkışmasının ardından ülkede krizin yankıları hala devam ediyor. Rus basınının iddiasına göre; Putin'in en güvendiği generallerden birisi olan Sergey Surovikin, Prigojin'e yardım ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Rus muhalif basınından Moscow Times, Rus Hava Kuvvetleri Başkomutanı ve Ukrayna'daki Rus kuvvetlerinin Komutan Yardımcısı Sergey Surovikin’in, paralı asker grubu Wagner’in Rusya'da çıkardığı isyan dalgası ve kalkışma sonrası tutuklandığını iddia etti.

Kremlin yanlısı blog yazarı Vladimir Romanov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Surovikin’in 25 Haziran 2023 tarihinde Wagner isyanının hemen ardından tutuklandığını ve Moskova’da bulunan Lefortovo Gözaltı Merkezinde tutulduğunu öne sürdü.

Eko Moskviy'in eski Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov, Surovikin’in üç gündür ailesiyle görüşmediğini iddia etti.

Amerikan basın kuruluşu New York Times, Sergey Surovikin’in, paralı asker grubu Wagner lideri Prigojin’in ayaklanma planlarından haberdar olduğunu yazdı.

RUSYA SUROVİKİN’İ GÜNAH KEÇİSİ OLARAK KULLANABİLİR

Amerika Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Surovikin’in tutuklanmasını Rusya açısından önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Enstitü raporunda, "Surovikin’in tutuklanması, Putin'in orduyu tasfiye etme niyetinin bir işareti olabilir" ifadelerine yerdi.

Enstitü uzmanları, olayın gerçek olması durumunda Rusya devlet yönetiminin Surovikin’i bir günah keçisi olarak kullanacağını söyledi.

Güncellenme Tarihi : 29.6.2023 12:15

İLGİLİ HABERLER