Gündem
  • 28.1.2024 23:00

Wall Street Journal: HAMAS'ın tünellerinin yüzde 80'i hala sağlam

Wall Street Journal: Gazze Şeridi'ndeki tünellerin yaklaşık yüzde 80'i sağlam durumda

Hamas'ın Gazze'deki tünellerinin yüzde 80'i hâlâ sağlam.. Wall Street Journal: İsrail, tünelleri yok etme hedefine ulaşamadı

Amerikan gazetesi The Wall Street Journal , 28 Ocak 2024 Pazar günü, Amerikalı ve İsrailli yetkililerin , Gazze Şeridi'ne uzanan Hamas tünellerinin yaklaşık %80'inin, İsrail'in haftalarca süren yok etme girişimlerine rağmen hala sağlam olduğunu söylediğini aktardı. İsrail bu savaşın ana hedeflerine ulaşmayı başarıyor.

İsrail, Hamas'ın tünellerini yok etmek için pompalarla Akdeniz'den su basmak, hava saldırıları ve sıvı patlayıcılarla yok etmek, köpeklerle ve robotlarla aramak, girişlerini yok etmek ve yüksek eğitimli askerlerle baskın yapmak gibi farklı yöntemler denedi. .

Ancak Amerikalı ve İsrailli yetkililer, kısmen tünellerin uzunluğunu doğru olarak belirleyememeleri nedeniyle, tünel yıkımının seviyesini doğru bir şekilde değerlendirmekte zorluk çekiyorlar. 

Her iki ülkeden yetkililer, çoğu Gazze'nin kuzeyinde olmak üzere tünellerin yüzde 20 ila yüzde 40'ının hasar gördüğünü ya da kullanılamaz hale geldiğini tahmin ediyor.

Hamas'la tünel meselesi çözülemedi

Gazete, deniz suyunu pompalamanın Şerit'teki tatlı su kaynakları ve yer üstü temel hizmetler üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişelere rağmen, İsrail'in kuzey Gazze'de tünelleri deniz suyuyla doldurmak için devasa pompalar kurmak da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle tünellerle baş etmeye çalıştığını belirtti. İsrail'in tünelleri bombalaması çatıdaki binaların geniş çapta tahrip olmasına yol açtı.

ABD'li bir yetkili, bu ayın başında İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentindeki tünel ağını bozmak için en az bir pompa kurduğunu söyledi.

Amerikalı yetkili, Gazze'ye kurulan ilk pompaların Akdeniz'den gelen suya dayandığını, en yeni pompanın ise İsrail'den su çektiğini belirtti.

Gazete, Amerikalı yetkililerin bazı yerlerde duvarların, bariyerlerin ve diğer beklenmedik savunmaların su akışını yavaşlattığını veya durdurduğunu söylediğini aktardı. Deniz suyu bazı tünelleri aşındırmış olsa da, onları yok etmeye yönelik girişimler genel olarak İsrailli yetkililerin umduğu kadar etkili olmadı.

Gazeteye göre İsrail'in tünelleri yok etme konusunda uzmanlaşmış birimleri var, ancak bu birimlerin üyelerinin çoğu, "rehineler" ve "üst düzey Hamas liderleri" olarak adlandırdıkları kişileri aramak için değil, onları yok etmek için eğitilmiş mühendislerden oluşuyor. Tünelleri yok etmenin daha fazla asker gerektirdiğini belirtmek.

Yetkililer, "Dahası, İsrail'in savaştaki öncelikli hedefleri - üst düzey Hamas liderlerini öldürmek veya yakalamak ve geri kalan yaklaşık 100 rehineyi kurtarmak - bazen çatışıyor" dedi.

İsrailli yetkililer, bazı "rehinelerin" Han Yunus'un altındaki bir tüneldeki komuta merkezinde tutulduğunu ve Hamas'ın Gazze'deki üst düzey komutanı Yahya Sinvar'ın da aynı yerde saklandığını iddia ediyor.

Eski İsrailli yetkililere ve askeri analistlere göre, bu komuta merkezine yapılacak bir baskın, "rehineleri" tehlikeye atabilir; bu, Sinwar'ı öldürmekle geri kalan tutukluların bir kısmının veya tamamının serbest bırakılması için pazarlık yapmak arasında seçim yapmakla karşılaştırılabilecek bir ikilemdir.

Üst düzey İsrailli yetkili, ordunun yaklaşımının Hamas liderlerinin ve savaşçılarının tünellerde saklandığı "bölgeleri" yok etmeye odaklandığını, tüm ağı bulup yok etmeye değil, Sinwar ve İsrailli tutukluların yerini bulmanın zor bir iş olabileceğini söyledi.

Güncellenme Tarihi : 29.1.2024 03:05

İLGİLİ HABERLER